Prawosławna Diecezja
Łódzko-Poznańska
Slider


Wizyta duszpasterska – Biskup Atanazy w Toruniu

ks. Mikołaj Hajduczenia wrzesień 07, 2018

Dnia 14. stycznia br. w Parafii Prawosławnej św. Mikołaja w Toruniu była wielka uroczystość. Jego Ekscelencja Biskup Atanazy, Ordynariusz Łódzko-Poznański, złożył wizytę duszpasterską w parafii i odprawił św. Liturgię.

    Przy wejściu do świątyni Jego Ekscelencja został powitany chlebem, solą i kwiatami przez starostę toruńskiej parafii Kamila H. Była to pierwsza wizyta władyki w Toruniu, toteż proboszcz ks. Mikołaj Hajduczenia przy powitaniu w krótkich słowach przedstawił historię parafii wskazując na patronów parafii św. Mikołaja i św. Serafina Sarowskiego oraz poprosił Jego Ekscelencję o błogosławieństwo i arcypasterskie modlitwy.

    W homilii biskup Atanazy odniósł się do życia św. Bazylego Wielkiego i św. Serafina Sarowskiego. Prosił tez, aby za ich przykładem wierni szanowali się wzajemnie, pielęgnowali tradycje i przekazywali swoją świętą prawosławną wiarę swoim bliskim i znajomym. 
Po zakończeniu św. Liturgii został odprawiony molebień – modlitwy intencyjne i zgodnie z toruńską tradycją poświęcony chleb (upieczony przez matuszkę Nadzieję Hajduczenia) związany z życiem św. Serafina. Chlebem tym dzielili się wierni w świątyni.
Jego Ekscelencja biskup Atanazy podziękował wszystkim modlącym się za wspólną modlitwę, podkreślając, żeby nie bali się żadnych trudności, kiedy maja za opiekunów św. Bazylego, św. Mikołaja i św. Serafina.

    Proboszcz ks. Mikołaj Hajduczenia podziękował duszpasterzowi za przybycie i wspólne modlitwy. Nabożeństwo zostało uświetniona modlitewnym śpiewem zespołu „Triodion” w pełnym składzie, który na zakończenie zaprezentował też kolędy prawosławne.
    Przybyłym wiernym biskup Atanazy podarował ikonki i słodkości. .Szczególnie zaciekawione tą wizytę były małe dzieci, co udokumentowały na rysunkach. Miłą modlitewną atmosferę można podsumować słowami 5-letniej Marysi, która pytała „czy Władyka żył w czasach Chrystusa ?...”.


ks. Mikołaj Hajduczenia

foto: Nadzieja Hajduczenia