Łódź: Pierwszy tydzień Wielkiego Postu

Michał Kuryło marzec 21, 2021

Pierwszy tydzień Wielkiego Postu to czas wzmożonej modlitwy i nabożeństw, podczas których nad śpiewem przeważają liczne liturgiczne czytania a w cerkwi panuje półmrok. Wszystko to ma na celu przygotować nasze ciała i dusze do Święta Świąt – Paschy Chrystusowej.

W pierwszym tygodniu Wielkiego Postu w Łodzi w cerkwi pw. św. Olgi od poniedziałku do piątku porankiem sprawowane były: jutrznia, godziny kanoniczne oraz wieczernia. W środę rano i w piątek wieczorem sprawowana była Liturgia Święta Uprzednio Poświęconych Darów. Natomiast w katedrze pw. św. Aleksandra Newskiego od poniedziałku do czwartku sprawowane było Wielkie Powieczerze w trakcie którego czytany był pokutny Kanon św. Andrzeja z Krety. W piątkowy wieczór, tuż po Liturgii Świętej podczas której wspomina się cud św. męczennika Teodora Tyrona dokonano poświęcenia koliwa. Cykl nabożeństw Pierwszego Tygodnia Wielkiego Postu kończy Niedziela Triumfu Prawosławia. W sobotę wieczorem w cerkwi św. Olgi sprawowane było nabożeństwo całonocnego czuwania, natomiast w niedzielę w łódzkiej katedrze miała miejsce Liturgia Święta Bazylego Wielkiego. Bezpośrednio po Boskiej Liturgii sprawowany był molebień Triumfu Prawosławia w trakcie którego wspomina się zwycięstwo Ortodoksji nad herezją ikonoklazmu w VIII wieku.

Wszystkim nabożeństwom w Pierwszy Tydzień Wielkiego Postu przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy, Biskup Łódzki i Poznański w asyście miejscowego duchowieństwa.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia obszernej galerii zdjęć.

tekst i foto: Michał Kuryło