Bliny w Łodzi

Ostatni tydzień przed rozpoczęciem Wielkiego Postu jest okresem podczas którego spożywamy głównie nabiał tzw "Maslenica".

W tradycji krajów słowiańskich jest to radosny czas, który kojarzy się z nadejściem długo oczekiwanej wiosny.

Wiele dawnych zwyczajów przetrwało do dzisiaj. Przez cały tydzień Maslenicy spożywa się m.in bliny.

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Atanazego Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Łodzi miało możliwość  podtrzymania tej pięknej tradycji.

Po niedzielnej Liturgii Świętej 7 marca 2021 roku naleśniki przygotowane przez łódzką młodzież na wiele sposobów: z konfiturami, miodem, makiem, słodkim mlekiem skondensowanym czekały na parafian obecnych na nabożenstwie. Każdy wychodząc z cerkwi  mógł się poczęstować, a także zabrać ze sobą przygotowany przez młodzież mały pakiecik słodkich blinów, aby podzielić się z rodziną, bliskimi i przyjaciółmi w domach.

Więcej zdjęć dostępnych w galerii.

tekst: BMP Łódź

foto: Volodymyr Yukhimiuk