Ku czci świętego Mikołaja w Bydgoszczy

ks. Marian Radziwon grudzień 21, 2020

W dniach 18-19 grudnia 2020 parafia prawosławna w Bydgoszczy obchodziła święto swojego niebiańskiego patrona – świętego Mikołaja Cudotwórcy.

Uroczystości rozpoczęły się całonocnym czuwaniem w wigilię święta. Wraz z ks. Marianem Radziwon - proboszczem parafii w Bydgoszczy nabożeństwo celebrował ks. Aleksy Lisenkow z Grudziądza.

Sobotnie obchody rozpoczęły się od poświęcenia wody. Następnie odbyła się Boska Liturgia, której przewodniczył ks. Mirosław Antosiuk z Włocławka. Podczas nabożeństwa parafianie licznie przystąpili do sakramentów spowiedzi i eucharystii. Na zakończenie Świętej Liturgii ze słowem do zgromadzonych wiernych zwrócił się ks. Mirosław. W swej homilii kaznodzieja przypomniał wszystkim żywot świętego Mikołaja podkreślając Jego gorliwą wiarę i służbę Bogu oraz dla drugiego człowieka. Słowa te miały szczególny wydźwięk w związku z obecnie panującą sytuacją pandemiczną. Ks. Mirosław podkreślił, iż każdemu z nas święty Mikołaj Cudotwórca winien być przykładem wzajemnej miłości.

Wszystkie nabożeństwa uświetnił bydgoski chór pod dyrekcją pani Nadii Snihir.

Podtrzymując parafialną tradycję ks. Marian obdarował przybyłych wiernych słodkościami. Po zakończonych uroczystościach liturgicznych radość świąteczną zgromadzeni parafianie rozdzielili przy wspólnym, wypełnionym postnymi potrawami stole. Radościom świątecznym towarzyszyło przepiękne kolędowanie.

Więcej zdjęć dostępnych w galerii.

tekst: ks. Marian Radziwon

foto: archiwum parafii w Bydgoszczy