Pierwsza wizyta biskupa Atanazego we Włocławku

ks. Aleksy Kucy wrzesień 07, 2018

W dniu 18 grudnia br. prawosławna społeczność Włocławka miała okazję przeżyć pierwsze spotkanie ze swym nowym arcypasterzem.

Uroczystości liturgiczne rozpoczęły się powitaniem hierarchy przez parafian, księdza proboszcza ks. prot. Mirosława Antosiuka oraz obecnego na nabożeństwie dziekana ks. mitrata Mikołaja Hajduczenię. Mimo faktu, że parafia we Włocławku nie jest liczna, to liczba osób na nabożeństwie napawała nadzieją na pomyślny rozwój życia duchowego prawosławnej wspólnoty tego miasta. W dniu święta parafialnego można było odczuć szczególnie niesamowitą atmosferę miłości do Boga i jedność modlitewną zgromadzonych osób. Piękny śpiew trio z Torunia pod dyrygenturą Michała Hajduczeni uwydatniał podniosłość klimatu liturgicznego tego pamiętnego dnia.

W swoim kazaniu, a także w mowie kończącej uroczystości liturgiczne Jego Ekscelencja, biskup Atanazy, zwrócił uwagę na fakt oddania sprawie wiary w Chrystusa św. Mikołaja, św. Męczennicy Barbary i św. Jana Damasceńskiego, którzy powinni inspirować współczesnych wierzących do podobnej wysokości życia duchowego i oddaniu Cerkwi. Jak stwierdził Jego Ekscelencja: „Dziś ludziom brakuje wiary nie tylko w środowisku laickim, ale i wśród osób wierzących”. Toteż apelował do zgromadzonych o szczególną pracę nad własnym nastrojem duchowym, miłością, ofiarnością i życiem w Chrystusie. Podkreślił także znaczenie odwagi i zaufania Bogu, bez którego nie da się pokonać żadnego wyzwania lub przeciwności losu. Zakończeniem święta parafialnego była wspólna agapa w miejscowej plebanii.

Staraniami obecnego proboszcza ks. Mirosława Antosiuka, miejscowa społeczność prawosławnych wiernych uzyskała na potrzeby parafii pomieszczenie mieszkalne i administracyjne, zapewniające dla miejscowego kleru dogodne warunki do zamieszkania i funkcjonowania organizacyjnego, o czym można było przekonać się w trakcie wizytacji.

ks. Aleksy Kucy

foto: Michał Kuryło