Arcypasterska wizyta we Włocławku

Michał Kuryło listopad 16, 2020

15 listopada 2020 roku Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy Biskup Łódzki i Poznański celebrował Liturgię Świętą w cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy we Włocławku.

W niedzielny poranek w progu świątyni hierarchę przywitała miejscowa rada parafialna oraz proboszcz – ks. Mirosław Antosiuk, który od wielu lat swoją opiekę duszpasterską sprawuje zarówno w parafii Kaliszu jak i we Włocławku.

Tuż przed rozpoczęciem Boskiej Liturgii miało miejsce poświęcenie wodą święconą odremontowanej wewnątrz cerkwi. Staraniem proboszcza jak i parafian ściany świątyni zostały gruntownie odmalowane, przez co cerkiew św. Mikołaja, która posiada tak wiele zabytkowych ikon odzyskała swój dawny blask.

Po odczytaniu Ewangelii Świętej ze słowem do wiernych zwrócił się ks. Adam Weremijewicz. Homileta w swoim kazaniu nawiązał do fragmentu Ewangelii według Apostoła i Ewangelisty Łukasza w którym mowa o uzdrowieniu opętanego w kraju Gergezeńczyków.

Na zakończenie uroczystości liturgicznych z pozdrowieniami do włocławskich parafian zwrócił się biskup Atanazy. Ekscelencja w swym słowie zwrócił uwagę na ciągłe zmiany jakie zachodzą we Włocławku. „Ta mała parafia i mała świątynia z roku na rok pięknieje. Odnawiane są ikony, wymieniane drzwi, odmalowywane ściany, itd. Te przeprowadzane tu prace świadczą  o całej Cerkwi Prawosławnej, o wielkiej sile tej małej tutejszej społeczności”.

Biskup Atanazy jako wyraz wdzięczności za trud wniesiony w remont cerkwi we Włocławku podarował dla proboszcza ks. Mirosława ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej.
Listem Pochwalnym za szczególne zasługi dla dobra Cerkwi w imieniu Prawosławnej Diecezji Łódzko-Poznańskiej biskup Atanazy odznaczył Bogdana Michalskiego oraz Grzegorza Sobocińskiego.

Więcej zdjęć dostępnych w galerii.

tekst i foto: Michał Kuryło

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 16 listopad 2020 12:10