Uroczystości ku czci św. Aleksandra Newskiego w Łodzi

Michał Kuryło wrzesień 14, 2020

W dniach 12-13 września 2020 roku w łódzkiej katedrze miały miejsce uroczystości ku czci św. Aleksandra Newskiego.

W przeddzień święta wieczornemu nabożeństwu przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Paisjusz, Arcybiskup Przemyski i Gorlicki oraz Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy, Biskup Łódzki i Poznański.

Główne uroczystości w święto łódzkiej Katedry i Patrona Diecezji Łódzko-Poznańskiej rozpoczęły się w niedzielny poranek o 9:30. W bramie cerkwi przybyłych na Liturgię Świętą hierarchów spotkały dzieci uczęszczające do punktu katechetycznego w Łodzi, przedstawiciele Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Łodzi, Rada Parafialna na czele ze jej starostą – Panem Łukaszem Kobeszko oraz proboszcz miejscowej parafii – ks. Eugeniusz Fiedorczuk.

Uroczystej Boskiej Liturgii przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Abel, Arcybiskup Lubelski i Chełmski, Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Paisjusz, Arcybiskup Przemyski i Gorlicki oraz Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy, Biskup Łódzki i Poznański w asyście licznie zgromadzonego duchowieństwa z diecezji łódzko-poznańskiej, warszawsko-bielskiej, przemysko-gorlickiej oraz białostocko-gdańskiej.

W trakcie nabożeństwa ze słowem do wiernych zwrócił się Arcybiskup Paisjusz. Nawiązując do przeczytanego fragmentu ewangelii, w którym mowa o tym iż jest wielu powołanych lecz mało wybranych aby uczestniczyć w Boskiej Uczcie. Hierarcha zwrócił uwagę na postawę świętego księcia Aleksandra Newskiego, który jako młody człowiek stanął na czele wojsk, dla których najważniejszy był Bóg. „ Z cerkiewnymi chorągwiami i krzyżem na czele, przyjmując każdego dnia świętą Eucharystię walczył za cerkiew … Książe Aleksander Newski zebrał nas w tym dniu żebyśmy uczcili Jego Pamięć, pamięć Tego, który za wiarę w Boga, za świętą Cerkiew oddał wszystko co miał nie zważając na ryzyko męczeńskiej śmierci. Kto z nas w dzisiejszy dzień byłby gotów na takie samo poświęcenie? Kto z nas oddałby swoje życie dla Boga, dla Matki Bożej, dla całej Cerkwi?” mówił arcybiskup Paisjusz.

Bezpośrednio po Liturgii Świętej odsłużony został molebień wraz z procesją wokół łódzkiej cerkwi podczas której odczytane zostały cztery fragmenty Ewangelii.

W końcu uroczystości słowo zabrali Arcybiskup Abel oraz Biskup Atanazy. W swoich refleksjach Arcybiskup Abel wyraził głębokie uznanie dla rozwoju jaki ma miejsce w diecezji łódzko-poznańskiej. „Serce całej Cerkwi raduje się, kiedy widzimy dziś wypełnioną wiernymi łódzką katedrę, piękny śpiew cerkiewny, wspaniale zadbaną świątynię i jej otoczenie. My widząc to wszystko kierujemy serdeczne gratulacje i słowa wdzięczności, będąc przekonani iż właściwie powierzyliśmy Wam  władyko Atanazy diecezję  łódzko-poznańską.”

Podsumowując całe święto biskup Atanazy podziękował za przybycie na uroczystości dla hierarchów, duchownych z diecezji i całej Polski, wiernych a także dla całej łódzkiej parafii i Rady Parafialnej za pracę w przygotowaniach do święta.

Święto zakończył piknik zorganizowany przez Parafię Prawosławną w Łodzi oraz Radę Parafialną. Podczas wspólnego posiłku zarówno miejscowa społeczność jak i liczni pielgrzymi z całej Polski mieli okazję do poznania się i nawiązania nowych relacji.

Więcej zdjęć dostępnych w galerii.

tekst: Michał Kuryło

foto: Adam Mikołajewski