Święto parafialne w Piotrkowie Trybunalskim

Michał Kuryło czerwiec 17, 2020

Dzień pamięci Wszystkich Świętych w cerkiewnym kalendarzu liturgicznym przypada na pierwszą niedzielę po święcie Pięćdziesiątnicy. Tego dnia parafia pw. Wszystkich Świętych w Piotrkowie Trybunalskim obchodzi swoje święto.

14 czerwca 2020 roku Boskiej Liturgii Świętej w Piotrkowie Trybunalskim przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy, Ordynariusz Diecezji Łódzko-Poznańskiej wraz z duchownymi z dekanatów łódzkiego i krakowskiego: ks. Eugeniuszem Fiedorczukiem, ks. Adamem Weremijewiczem, ks. Janem Jakimiukiem, ks. Pawłem Sidorukiem, ks. Marcinem Bielawskim oraz hierodiakonem Aleksandrem Mokriszczewem.

Po przeczytaniu fragmentu Ewangelii Świętej hierarcha podczas swojego słowa do wiernych mówił o noszeniu naszego życiowego krzyża jaki otrzymujemy od Boga, miłości do Stwórcy i zaufaniu jakie powinniśmy w Nim pokładać. „Chrystus z miłości do każdego z nas oddał swoje życie. Jego miłość do ludzi nie zna granic. Tak i ci Wszyscy Święci których dziś wspominamy bezgranicznie pokochali Boga. Pozwoliło im to przemienić swoje doczesne ziemskie życie na tyle mocno, że zostali świętymi. My wszyscy w momencie przyjęcia chrztu świętego, otrzymaliśmy imię jednego z tych świętych, których dziś pamięć obchodzimy. Powinniśmy nieustannie modlić się do patronów których imię nosimy, dążąc do ich świętości i pamiętając, iż nie rodzili się oni świętymi ale z miłości do Boga nieśli swój krzyż życiowy, pokochali Zbawiciela tak mocno, jak On mocno kocha ludzi, przez co dziś możemy się do nich modlić jako do świętych.”

Bezpośrednio po Boskiej Liturgii miał miejsce molebien z procesją wokół piotrkowskiej świątyni.  W swoim słowie podziękowań proboszcz parafii w Piotrkowie Trybunalskim – ks. Jan Jakimiuk zwrócił się ze słowami podziękowań  za wspólne uroczyste przeżywanie święta. Dziękując w pierwszej kolejności dla władyki Atanazego, przybyłego duchowieństwa ale i wszystkich licznie przybyłych wiernych będących w świątyni ks. Jan wyraził radość jaka dziś ogarnęła całą parafię i jej wiernych.

Uroczystości świąteczne zakończono mnogoletstwijem oraz wspólną agapą.

Więcej zdjęć dostępnych w galerii.

Tekst: Michał Kuryło

Foto:  Wiktor Kuzmycz