Prawosławna Diecezja
Łódzko-Poznańska
Slider


Świętego Męczennika Młodzieńca Gabriela

protodiakon Wiaczesław Perek maj 05, 2020

2 i 3 maja 2020 roku w Żeńskim Monasterze Narodzenia Bogurodzicy w Zwierkach odbyły się uroczystości poświęcone Świętemu Męczennikowi Gabrielowi Zabłudowskiemu.

   Całonocnemu czuwaniu oraz Boskiej Liturgii odprawionej w głównej monasterskiej świątyni św. męcz. Gabriela przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański. W nabożeństwach uczestniczyli także Arcybiskup Bielski Grzegorz, Biskup Łódzki i Poznański Atanazy oraz Biskup Supraski Andrzej. Ponadto, 2 maja wieczorem, sprawowane było, nabożeństwo dziękczynne połączone z śpiewanym akatystem ku czci św. Patrona dzieci i młodzieży.

   Podczas Boskiej Liturgii w dniu święta, Arcybiskup Jakub nagrodził za zasługi dla Cerkwi kapelana tamtejszego monasteru ks. prot. Aleksego Petrowskiego prawem noszenia palicy. Homilię podczas Liturgii wygłosił Biskup Atanazy, który porównywał odwagę Niewiast Niosących Wonności, dziecięcą odwagę modlitwy św. męcz. Gabriela z odwagą dzisiejszych ludzi pragnących kontaktu z Bogiem i Jego Cerkwią.

   Na zakończenie uroczystości ze słowem do zebranych zwrócił się Arcybiskup Jakub. Hierarcha zaznaczył, że tegoroczne uroczystości planowano w sposób szczególny, bowiem w tym roku przypada trzysta lat od momentu odnalezienia św. relikwii męcz. Gabriela. Jednak w związku z panującą w kraju sytuacją epidemiologiczną na uroczystości, jak co roku, nieprzybyły piesze ani autokarowe pielgrzymki z Polski i zza granicy. Nie odbyły się też inne wydarzenia, które miały na celu uczczenie tego wyjątkowego jubileuszu.

   W roku obecnym przypada dokładnie trzysta lat o cudownego odnalezienia Relikwii św. Gabriela. W 1720 r. w okresie epidemii w okolicach miejsca spoczynku ciała Gabriela często chowano zmarłe dzieci, czcząc w ten sposób Jego męczeńską śmierć i czując niezwykłą łaskę płynącą z tego miejsca. Podczas jednego z takich pogrzebów naruszono grób Umęczonego, odkopano ciało, które jak się okazało, mimo długiego okresu nie uległo rozkładowi. Z wydarzeniem tym łączy się wiele uzdrowień oraz co niezmiernie ważne w dzisiejszych czasach, ustanie ówcześnie panującej śmiercionośnej epidemii.

Więcej zdjęć dostępnych w galerii.

tekst: protodiakon Wiaczesław Perek // za: orthodox.bialystok.pl

foto: archiwum diecezji łódzko-poznańskiej

Ostatnio zmieniany wtorek, 05 maj 2020 14:06