Pascha w łódzkiej katedrze

Michał Kuryło kwiecień 20, 2020

Zmartwychwstania dzień! Rozjaśnijmy twarze w radości! Obejmijmy jeden drugiego! Powiedzmy, bracia, do nienawidzących nas: „Darujmy wszystko w Zmartwychwstaniu!” I tak zawołajmy: „Chrystus powstał z martwych, śmiercią podeptał śmierć, i będącym w grobach życie dał” – stichira jutrzni paschalnej.

Zmartwychwstanie Pana Naszego Jezusa Chrystusa świętowane w tym roku 19 kwietnia, jest dla wszystkich prawosławnych najważniejszym świętem w roku - Święto Świąt.

Nocne uroczystości w katedralnej cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego w Łodzi rozpoczęły się o godz. 23:30. Przed znajdującym się na środku cerkwi grobem chrystusowym ks. Adam Weremiejewicz rozpoczął nabożeństwo połunoszcznicy, podczas którego chór katedralny pod dyrekcją matuszki Elżbiety Weremiejewicz śpiewał kanon Wielkiej Soboty. W końcu nabożeństwa połunoszcznicy płaszczenica została wniesiona do ołtarza, gdzie leżeć będzie na prestole do wigilii święta Wniebowstąpienia Pańskiego.

Tuż przed północą Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy, Biskup Łódzki i Poznański przekazał  obecnym w cerkwi wiernym Święty Ogień, który zszedł dla Patriarchy Teofila w sobotnie przedpołudnie w Grobie Pańskim w Bazylice Zmartwychwstania w Jerozolimie. Staraniem wielu osób Ogień Święty przetransportowany został do łódzkiej katedry a także innych cerkwi naszej diecezji.

O północy przy stichirze „Zmartwychwstanie Twoje, Chryste Zbawco, aniołowie śpiewają na niebiosach, i nam na ziemi pozwól, czystym sercem Ciebie sławić.” rozpoczęła się procesja obwieszczająca Zmartwychwstanie Zbawcy – Jezusa Chrystusa.

Nocnemu nabożeństwu jutrzni paschalnej oraz świątecznej Liturgii Świętej przewodniczył biskup Atanazy w asyście łódzkiego duchowieństwa.

Na zakończenie Boskiej Liturgii władyka Atanazy dokonał poświęcenia Artosu – paschalnego chleba, który rozdany zostanie dla wszystkich wiernych w niedzielę o Tomaszu.

W słowie skierowanym do wiernych biskup Atanazy pozdrowił wszystkich z Paschą Chrystusową. Władyka zaznaczył, że dzięki Zmartwychwstaniu Pana Naszego Jezusa Chrystusa żyjemy wiecznie, Chrystus przezwyciężył śmierć.

Tego samego dnia o godzinie 15:00 w cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego odsłużone zostało nabożeństwo wieczerni, w trakcie którego wyśpiewywany był wielki prokimenon „Któryż bóg jest wielki, jak Bóg nasz? Ty jesteś Bogiem, który czyni cuda.” Bezpośrednio po nim odczytano fragment Ewangelii Świętej, mówiący o ukazaniu się Zmartwychwstałego Chrystusa dla apostołów.

Liturgiom Świętym w drugi oraz trzeci dzień świąt, tj. w Paschalny Poniedziałek oraz Wtorek przewodniczył Jego Ekscelencja Biskup Atanazy w asyście miejscowego duchowieństwa. Nabożeństwa odbyły się w cerkwi św. Olgi w Łodzi.

Więcej zdjęć dostępnych w galerii.

tekst: Michał Kuryło

foto: Adam Mikołajewski, Yevhenii Nyrian