Wielki Tydzień w Łodzi

Michał Kuryło kwiecień 18, 2020

Wielki Tydzień i wszystkie nabożeństwa sprawowane w cerkwi w ciągu tych dni szczególnie przygotowują nas do przeżywia Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa – naszego Zbawiciela. Większość tekstów tych nabożeństw mówi nam o męce Chrystusowej. Każdy z kolejnych dni Wielkiego Tygodnia ma swoje symboliczne znaczenie.

Wszystkim nabożeństwom wielkotygodniowym w katerze pw. św. Aleksandra Newskiego w Łodzi przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy, Biskup Łódzki i Poznański, z towarzyszącym mu miejscowym duchowieństwem.

Przez pierwsze trzy dni Wielkiego Tygodnia porankami odprawiane były godziny kanoniczne, w czasie których czytana była cała Ewangelia Święta wg. ewangelisty Jana. Dzięki temu wierni mieli okazję przypomnieć sobie całą działalność Chrystusa, aż po jego mękę. Bezpośrednio po godzinach kanonicznych sprawowane były Liturgie Uprzednio Poświęconych Darów rozpoczynające się z wieczerni. Popołudniami natomiast sprawowane były jutrznie.

W Wielki Czwartek rano celebrowana była Liturgia Święta Bazylego Wielkiego, również rozpoczynająca się z wieczerni. To podczas tego nabożeństwa wspominamy ustanowienie Eucharystii Świętej. Kapłani przygotowują w trakcie Liturgii Świętej Eucharystię, która będzie przetrzymywana na ołtarzu przez cały rok, a z którą to będą odwiedzać chorych i potrzebujących.

Tego samego dnia wieczorem odprawiana była jutrznia Wielkiego Piątku, na której czytanych było dwanaście fragmentów Ewangelii mówiących o mękach i cierpieniach Zbawiciela i jego śmierci na krzyżu.

W Wielki Piątek, o godzinie 16:00, odprawiana była wieczernia, w czasie której na środek cerkwi wyniesiona została płaszczenica – całun przedstawiający złożonego w grobie Jezusa Chrystusa. Bezpośrednio po tym nabożeństwie rozpoczęła się jutrznia Wielkiej Soboty, w trakcie której miał miejsce obrzęd pogrzebu Zbawiciela.

Nabożeństwem kończącym cykl służb wielkotygodniowych była sobotnia Liturgia Święta, która rozpoczęła się z wieczerni w trakcie której czytanych było piętnaście fragmentów ze Starego Testamentu. Liturgia ta przypomina wiernym o przebywaniu Chrystusa w grobie, Jego zstąpieniu do otchłani piekieł i wyprowadzeniu stamtąd starotestamentowych sprawiedliwych.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wielkotygodniowych nabożeństw, jakie miały miejsce w łódzkiej katedrze.

Jednocześnie przypominamy, iż w tym trudnym dla nas wszystkich okresie obostrzeń, podczas którego w trakcie nabożeństw może uczestniczyć ograniczona liczba osób, na naszym profilu na Facebook realizowane są transmisje na żywo ze wszystkich nabożeństw z łódzkich cerkwi.

tekst: Michał Kuryło

Ostatnio zmieniany sobota, 18 kwiecień 2020 19:31