"Bydgoskie Bliny" - biesiada kulturalna

Tamara Samsonowicz luty 24, 2020

Już od trzynastu lat w Bydgoszczy z końcem karnawału wiąże się tradycyjna biesiada kulturalna, nazwana „Bydgoskie Bliny”. Tegoroczne „Bliny” odbyły się w sobotni wieczór 22 lutego 2020 roku.

Na wstępie wszystkich gości przywitał pan Stefan Pastuszewski, propagator przywrócenia obchodów przedwojennej tradycji „maslenicy” w Bydgoszczy. Następnie wystąpił Rektor Bydgoskiej Szkoły Wyższej  prof. BSW dr Włodzimierz Majewski, zaś o religijnym znaczeniu zbliżającego się postu opowiedział dziekan kujawsko-pomorskiego dekanatu ks. Mikołaj Hajduczenia z Torunia. Wśród zaproszonych gości byli obecni poseł na sejm pan Jan Szopiński, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Bydgoszczy pani Joanna Zataj-Ross, kanclerz BSW mgr inż. Tomasz Makowski oraz bydgoscy księża wyznań skupionych w Radzie Ekumenicznej, a także obecny był  ks. Marian Radziwon proboszcz prawosławnej parafii w Bydgoszczy, gospodarza wydarzenia z ramienia bydgoskiej cerkwi. Nie zabrakło mieszkańców Bydgoszczy, amatorów muzyki cerkiewnej i śpiewów wschodnich Słowian oraz pysznych blinów, którzy zawsze bardzo licznie gromadzą się na tym cyklicznym wydarzeniu.

W tym roku aula BSW stała się sceną dla prawosławnego chóru pod dyrekcją matuszki Elżbiety Weremijewicz z katedry p.w. św. Aleksandra Newskiego w Łodzi , który wykonał utwory muzyki cerkiewnej. Następnie zespół „Szmaragdy” odśpiewał kilka ludowych pieśni ukraińskich. Na zakończenie kulturalnej części imprezy wystąpił, znany bydgoskiej publiczności zespół „Slavic Voices” w składzie Michał Hajduczenia, Magdalena Cysewska i Paweł Wiśniewski. Rosyjskie romanse, ukraińskie dumki, białoruskie, serbskie i macedońskie pieśni i piosenki w wykonaniu  „Slavic Voices” otrzymały ogromne brawa, a bisom nie było końca. Zakończeniem spotkania była oczywiście degustacja blinów przygotowanych przez parafian bydgoskiej cerkwi.

Organizatorami wydarzenia byli: Parafia Prawosławna p.w . św. Mikołaja Cudotwórcy, Urząd Miasta Bydgoszczy, Bydgoska Szkoła Wyższa i Teatr na Barce.

Więcej zdjęć dostępnych w galerii.

Tekst: Tamara Samsonowicz

Foto:Tamara Samsonowicz, Mirosław Majewski