Wizyta Biskupa Atanazego w Krakowie

ks. Marcin Bielawski styczeń 13, 2020

W dniach 11 – 12 stycznia 2020 roku krakowska parafia gościła Jego Ekscelencję Najprzewielebniejszego Atanazego Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego. Władyka przewodniczył sobotniemu nabożeństwu wieczornemu oraz niedzielnej Świętej Liturgii.

W niedzielę na Boskiej Liturgii po odczytaniu perykopy ewangelicznej, Biskup Atanazy wygłosił homilię, w której zaznaczył, że Chrystus z miłości do Swego stworzenia zrodził się na ziemi aby ludzkość mogła otrzymać zbawienie. „Aniołowie śpiewali, ludzie którzy mieli Boga w sercu i strach Boży cieszyli się z Bożego Narodzenia” – powiedział Władyka, zaznaczając, że świętując to wydarzenie na drodze do zbawienia, wspomina się je nie tylko historycznie, ale także w dzisiejszych czasach przeżywając Boże Narodzenie tu i teraz.

Dodatkowo Biskup Atanazy wspomniał o tragicznej śmierci niewinnych dzieci, które zostały zabite przez Heroda. „Dzieci betlejemskie które zostały zamordowane były pierwszymi męczennikami, którzy oddali swoje życie za Chrystusa. Stojąc w cerkwi powinniśmy zadać sobie pytanie: czy mamy tyle siły, wiary i miłości do Boga, aby poświęcić swoje życie dla Niego?”. Władyka kończąc homilię życzył wiernym wytrwałości w dzisiejszym świecie, aby nie zapominać o Bogu i spełniać Boże przykazania realizując tym swoje zbawienie.

Po Boskiej Liturgii odbyła się choinka parafialna, w której gościnnie uczestniczyła pani Dyrektor Wydziału Szkół i Przedszkoli Anna Całka z Urzędu Miasta Gminy Wieliczki.

Dzieci w dwóch przedstawieniach opowiedziały o Bożym Narodzeniu. Oprócz inscenizacji były także śpiewy kolęd w różnych językach. Na koniec Biskup Atanazy rozdał dzieciom i młodzieży prezenty, pozdrawiając wszystkich ze świętem Bożego Narodzenia.

Więcej zdjęć dostępnych w galerii.

tekst: ks. Marcin Bielawski

foto: Michał Kuryło