Święto parafialne w Poznaniu

Michał Kuryło grudzień 23, 2019

W dniach 21-22 grudnia 2019 roku parafia prawosławna w Poznaniu obchodziła swoje święto parafialne – pamięć św. Mikołaja Cudotwórcy.

Święty ten jest szczególnie czczoną postacią w diecezji łódzko-poznańskiej, bowiem połowa parafii jest poświęcona właśnie dla św. Mikołaja.

Sobotniemu nabożeństwu całonocnego czuwania jak i niedzielnej Liturgii Świętej przewodniczył ordynariusz diecezji – biskup Atanazy, wraz z duchowieństwem z Poznania i Łodzi.

W niedzielę rano, tuż przed Boską Liturgią i progu świątyni przybyłego na święto biskupa witała miejscowa młodzież, rada parafialna, Bractwo św. św. Cyryla i Metodego oraz proboszcz – ks. Paweł Minajew.

W swoim słowie do wiernych władyka Atanazy skupił się głównie na fragmencie Ewangelii, przytoczonym podczas Boskiej Liturgii. Usłyszeć tam mogliśmy o uzdrowieniu dziesięciu trędowatych, lecz tylko jeden z nich – Samarytanin, wrócił do Chrystusa by podziękować mu za uzdrowienie. Biskup Atanazy mówił o wdzięczności, jaką powinniśmy okazywać za nasze życie, za nasze zdrowie. „Bardzo często zapominamy o naszym uzdrowicielu – Jezusie Chrystusie, o modlitwie i zaufaniu jakie powinniśmy w Nim pokładać. A gdy dosięgnie nas choroba, jakże często zrażamy się do naszego Stwórcy, zwracając się do Niego z pretensjami – dlaczego ja? Wspominany w dzisiejszym dniu św. Mikołaj – hierarcha, biskup, chrześcijanin, na tyle potrafił oczyścić siebie jako człowiek z grzechu, wypełniając się miłością, nadzieją oraz wiarą.  My teraz żyjący wiele wieków później powinniśmy modlić się do Niego aby był dla nas przykładem, by dał nam siłę, abyśmy mogli chociaż odrobinę iść jego śladem – śladem  miłości, dobroci oraz wdzięczności.”

Na zakończenie uroczystości głos zabrał w pierwszej kolejności Biskup Atanazy, dziękując za ciepłe przyjęcie. Jednocześnie wyrażając wielką radość jaka zastała go w Poznaniu, gdzie cerkiew podczas Boskiej Liturgii była przepełniona wiernymi, nie tylko z Polski ale i odległej Grecji, Gruzji, Etiopii itp. Jeszcze większą radością dla kapłana był widok tak dużej ilości osób jaka przystąpiła w tym dniu do sakramentu Eucharystii.

W imieniu poznańskiej parafii, jeszcze raz ze słowami podziękowań dla biskupa Atanazego, za przybycie na święto zwrócił się proboszcz – ks. Paweł Minajew. Podkreślił on fakt, jakże istotne jest takie spotkanie dla wiernych. „Jest to okres przygotowania do spotkania z naszym Zbawicielem Jezusem Chrystusem. Jesteśmy w okresie postu przed świętem Bożego Narodzenia, chcielibyśmy przynieść jak najlepsze dary Nowonarodzonemu, a cóż może być najlepsze jak nie nasze czyste serca.”

Ksiądz Paweł kończąc swoje słowo, zwrócił się z życzeniami dla biskupa Atanazego – życząc nieustających sił, zdrowia, ciągłejpomocy Bożej w arcypasterskiej posłudze.

Święty Mikołaju módl się za nas.

Więcej zdjęć dostępnych w galerii.

tekst: Michał Kuryło

foto: Michał Kuryło, Wolodymyr Yukhymiuk