Prawosławna Diecezja
Łódzko-Poznańska
Slider


Koncert muzyki cerkiewnej w Łodzi

Elżbieta Weremiejewicz grudzień 23, 2019

Mijający już rok 2019 zapisał się w Prawosławnej Parafii Katedralnej pw. św. Aleksandra Newskiego w Łodzi wspaniałym wydarzeniem. W tym roku minęło 135 lat od wybudowania cerkwi w Łodzi.

   Podkreślając tak doniosłą okoliczność z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Atanazego Biskupa Diecezji Łódzko-Poznańskiej został zorganizowany koncert Muzyki Cerkiewej, na którym zaprezentował się Chór Katedralny naszej parafii.

   Występ chóru składał się z II części. W pierwszej z nich brzmiały utwory liturgiczne i wykonywane podczas nieszporów, natomiast w koloejnej chórzyści przedstawili kolędy.

   Obecnie znajdujemy sie w okresie Postu Bożonarodzeniowego, podczas którego mamy sposobność przygotować się, aby wziąć udział w tajemnicy przyjścia na świat naszego Zbawiciela. Poprzez ten koncert, powinniśmy odczuć całym sobą, że słowo stało się ciałem, że Chrystus stał się jednym z nas, jest w nas i z nami. Wyjdźmy Nowonarodzonemu Dzieciątku na spotkanie, aby choć o jeden mały krok, przybliżyć się do Niego i śpiewać, jak aniołowie, ''Chwała Bogu na wysokości".

   Koncert zakończył się wykonaniem Mnogaja lieta i wspólnym zaśpiewaniem kolędy ''Wśród nocnej ciszy''.

    Chór na co dzień swoim śpiewem upiększa nabożeństwa. Występy koncertowe nie należą do częstych, jednakże widząc ogromną ilość przybyłych słuchaczy, widać jak ogromna jest potrzeba występów chóru w Łodzi.

To ogromna radość móc prezentować swoje umiejętności przed tak liczną publicznością.

tekst: Elżbieta Weremiejewicz 

foto: Agnieszka Drabik