Prawosławna Diecezja
Łódzko-Poznańska
Slider


Uroczystości ku czci św. Mikołaja w Toruniu

ks. Mikołaj Hajduczenia grudzień 12, 2019

   W dniu 8 grudnia 2019 roku, w niedzielę Liturgię Świętą w cerkwi pw. św. Mikołaja w Toruniu celebrował Jego Ekscelencja biskup Atanazy, Ordynariusz Diecezji Łódzko – Poznańskiej.

    W drzwiach świątyni Ekscelencja został powitany  przez radę  parafialną kwiatami oraz chlebem i solą. W  powitalnym słowie ks. Mikołaj Hajduczenia poprosił Ekscelencję o arcypasterską modlitwę liturgiczną oraz poświęcenie odnowionej fasady świątyni.

    Biskupowi Atanazemu podczas Boskiej Liturgii asystowało czterech księży: ks. Adam Werejemiewicz, o. Ihumen Dionizy Awksietijuk, ks. Marian Radziwon oraz proboszcz toruńskiej parafii ks. Mikołaj Hajduczenia. Podczas uroczystości śpiewał chór pod przewodnictwem  Michała Hajduczenia. Kazanie wygłosił ks. Adam Werejemiewicz, który w swoim słowie nawiązał do święta Wprowadzenia Matki Bożej do świątyni oraz patrona toruńskiej parafii - świętego Mikołaja, zachęcając do naśladowania wiary i życia dla Chrystusa. Po zakończonym molebnie Jego Ekscelencja biskup Atanazy udał się na zewnątrz cerkwi dokonując poświęcenia odnowionej fasady cerkwi.

    W trakcie trzyletniego remontu wymieniono wszystkie okna, drzwi, fragmenty belek, odrestaurowano pokrycie dachu oraz kopuły która uzyskała kolor złoty, a cała kolorystyka fasady wróciła do pierwotnego błękitnego koloru, odnowiono także krzyż wieńczący świątynię na kopule oraz postawiono dodatkowy krzyż nad częścią ołtarzową. W trakcie jest modernizacja systemu alarmowego oraz instalacji odgromowej.

    Jego Ekscelencja nagrodził listem pochwalnym wykonawców prac konserwatorskich i remontowych: Dagmarę Konczalską, Piotra Trybuszewskiego  oraz starostę toruńskiej parafii Kamila Hoffmanna.

    W swoim słowie Jego Ekscelencja  biskup Atanazy kierując słowa podziękowania do władz Torunia za okazywaną pomoc dla parafii przypomniał, że w murowanym Toruniu jest jedyna świątynia drewniana, to jest cerkiew prawosławna.

    Prezydent Miasta Toruń Michał Zaleski powiedział, że miasto od 2006 roku włącza się w kolejne etapy rewitalizacji i modernizacji toruńskiej cerkwi doceniając znaczenie drewnianego zabytku w murowanym Toruniu oraz działalność parafii prawosławnej. Na ręce proboszcza Prezydent  podarował grecką ikonę „Matki Boskiej Wszystkich Utrapionych Radość”.

    Na zakończenie uroczystości proboszcz parafii ks. Mikołaj Hajduczenia podziękował dla Jego Ekscelencji biskupa Atanazego za arcypasterską modlitwę i duszpasterskie, pokrzepiające słowa a także wszystkim obecnym za modlitwę i pamięć wyróżniając poszczególne osoby przez wręczenie pamiątkowego zdjęcia odnowionej świątyni.

Więcej zdjęć dostępnych w galerii.

tekst: ks. Mikołaj Hajduczenia

foto: Michał Kuryło

Ostatnio zmieniany czwartek, 12 grudzień 2019 14:37