Święto parafialne we Włocławku

Michał Kuryło grudzień 02, 2019

1 grudnia 2019 roku parafia prawosławna we Włocławku obchodziła swoje święto parafialne. W tym dniu prawosławni wyznawcy miejscowej wspólnoty obchodzili pamięć swojego niebiańskiego Patrona – świętego Mikołaja, Arcybiskupa Myr Licejskich.

Na początku uroczystości, przed rozpoczęciem Świętej Liturgii, Jego Ekscelencja Biskup Atanazy przywitany został chlebem, solą oraz kwiatami przez radę parafialną . Następnie proboszcz parafii – ks. Mirosław Antosiuk przywitał hierarchię ciepłymi słowami, prosząc o arcypasterską modlitwę i błogosławieństwo. Oprócz proboszcza parafii pw. świętego Mikołaja we Włocławku w nabożeństwie liturgicznym wzięli udział również: ks. Mikołaj Hajduczenia – dziekan kujawsko-pomorski, proboszcz parafii w Toruniu, ks. Eugeniusz Kosakowski z Królowego Mostu (Diecezja Białostocko – Gdańska), ks. Jarosław Antosiuk z Krakowa, o. ihumen Dionizy (Awksietijuk) oraz hierodiakon Aleksander (Mokriszczew) z Łodzi.

W słowie skierowanym do wiernych Biskup Atanazy zwrócił uwagę na przeczytany podczas Liturgii Świętej fragment Pisma Świętego. Ekscelencja podkreślił, iż każdy z nas posiada wiecznie młodą duszę, o którą powinniśmy zadbać z wiarą, nadzieją oraz miłością. Zamiast tego skupiamy się jednak w pełni na sobie, na naszym kruchym życiu tu, na ziemi. Przyklad  świętego Mikołaja pokazuje, jak należy widzieć drugim człowieku obraz i podobieństwo Boże. Swiety hierarcha potrafił pomóc drugiemu człowiekowi z miłościa i prawdziwą pokorą. Sam też zbieral „skarby” duchowe, a nie materialne, jak to często czynimy my wszyscy. Powinniśmy zatem brać przykład ze świętego Mikołaja i nieustannie prosić Go o Jego wstawiennictwo u Boga.

Bezpośrednio po Boskiej Liturgii miał miejsce molebien,  podczas którego Biskup Atanazy poświęcił krzyż “zaprestolny”, ikony Chrystusa Zbawiciela oraz Matki Bożej. Pokropione wodą święconą zostały także nowe drzwi wejściowe do cerkwi. Wspomniane prace renowacyjne wykonano dzieki wsparciu Konserwatora Zabytkow oraz Urzędu Miasta Włocławek.
    Podczas uroczystości śpiewał chór pod dyrygenturą  Łukasza Hajduczeni.

W końcowym słowie Biskup Atanazy dziękując wszystkim za przybycie i udział w uroczystościach podtrzymał na duchu miejscową niewielką społeczność prawosławną, wyrażając swoje przekonanie w pomyślnym rozwoju życia duchowego prawosławnej parafii we Włocławku.

Więcej zdjęć dostępnych w galerii.

Tekst i zdjęcia: Michał Kuryło

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 02 grudzień 2019 19:51