Święto Opieki Matki Bożej w Radomiu

Michał Kuryło październik 14, 2019

14 października Cerkiew Prawosławna wspomina święto Opieki Matki Bożej. Z uwagi na diasporalność parafii w Radomiu, uroczystości ku czci święta przeniesione zostały na 12-13 października.

W wigilię święta – w sobotę wieczorem odprawione zostało nabożeństwo całonocnego czuwania, pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Atanazego, Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego.

W sam dzień święta tuż przed Świętą Liturgią miało miejsce poświęcenie wody. Na kilka minut przed 9:00 w progu świątyni przybyłego na święto parafialne biskupa Atanazego przywitały uczęszczające na zajęcia religii dzieci a także miejscowa rada parafialna i proboszcz parafii w Radomiu – ks. Paweł Sidoruk.

Po świętej Ewangelii do zebranych na nabożeństwie wiernych z homilią zwrócił się biskup Atanazy, podkreślając ważność  obchodzonych uroczystości. Zagłębiając się w historię święta Opieki Matki Bożej Władyka wspomniał wydarzenia które miały miejsce w Konstantynopolu, we włacherskiej cerkwi- gdzie odbyło się  cudowne zjawienie się Matki Bożej nad ikonostasem, która trzymała swój omoforion nad  stojącymi w cerkwi ludźmi –   cud ten stał się znakiem wstawiennictwa i pocieszenia dla ludzi na ziemi. „Matka Boża jako matka nas wszystkich, poprzez swój omoforion, wzięła pod opiekę nas wszystkich wierzących.” Biskup Atanazy w swoich słowach skupił się na miłosierdziu. „W dzisiejszej ewangelii słyszeliśmy o tym jak miłosierni powinniśmy być. Zauważyć powinniśmy, że najwięcej miłosierdzia i cierpienia miała Matka Boża, która oddała swego Syna na ukrzyżowanie, która stała przy krzyżu. Która stojąc przed swoim Synem, pośród krzyków „ukrzyżuj Go” w sercu miała tylko i wyłącznie ból cierpienia ale i miłosierdzie. Ale nie było w tym sercu ani myśli ani słowa osądzenia tych, którzy krzyżowali Jej syna. To dla nas przykład pokory, cierpienia ale i przykład prawdziwej miłości do Boga i do swoich nieprzyjaciół. My sami powinniśmy czynić tak samo miłując nie tylko tych, którzy są dla nas przyjaciółmi ale i tych, którzy nas osądzają, nienawidzą.”

Po Liturgii Świętej odbył się uroczysty molebień wraz z procesją wokół świątyni. Podczas procesji na krótkiej litii wzniesiono także modlitwy za zmarłych ordynariuszy diecezji – abp. Jerzego i abp.  Szymona a także byłych proboszczów parafii w Radomiu.

Po zakończonej procesji biskup Atanazy serdecznie podziękował wszystkim zgromadzonym w świątyni, życząc aby omoforiom Matki Bożej zawsze pokrywał tą radomską parafię, diecezję łódzko-poznańską ale i całą świętą Cerkiew na świecie. Władyka Atanazy skierował swoje słowa podziękowań do  proboszcza parafii w Radomiu - księdza Pawła, życząc mu wsparcia duchowego oraz dziękując za przygotowanie święta, a także dalszej tak owocnej pracy, jaka widoczna jest po roku czasu jako proboszcza tej parafii. Biskup Atanazy podziękował także dla matuszki Elżbiety Weremiejewicz z Łodzi, która wraz z miejscową matuszką Leną Sidoruk uświetniły wszystkie nabożeństwa swoim śpiewem, pomagając wszystkim duchowo skupić się na przeżywaniu święta.

Po  uroczystościach liturgicznych w cerkwi wszyscy wierni zgromadzili się w  budynku parafialnym, na drugiej części święta - na świątecznym obiedzie przygotowanym przez parafian. Wspólny czas spędzony przy posiłku był doskonałym momentem do wielu refleksji,  podziękowań oraz życzeń.

tekst i zdjęcia: Michał Kuryło

Więcej zdjęć dostępnych w galerii.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 październik 2019 15:14