Warszawscy pielgrzymi w Toruniu

Nadzieja Hajduczenia październik 01, 2019

W niedzielę 29.09.2019 roku w toruńskiej parafii zagościła wielka radość - przybyli pielgrzymi z parafii prawosławnej katedry metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie pod duchową opieką ks. Jerzego Kulika.

50 osobowa grupa dzieci, młodzieży i ich rodzice wzięli udział w niedzielnej Boskiej Liturgii. Proboszcz toruńskiej parafii – ksiądz mitrat Mikołaj Hajduczenia zapoznał gości z historią prawosławia w Toruniu i województwie kujawsko-pomorskim oraz przedstawił dzieła toruńskich konserwatorów na wyposażeniu świątyni. Pielgrzymi uwiecznili się na wspólnej fotografii w cerkwi i udali się na zwiedzanie starówki.

Toruński zabytkowy średniowieczny zespół staromiejski jest jednym z najcenniejszych architektonicznie i najpiękniejszych miejsc w Europie i na świecie. Znalazło to odzwierciedlenie we wpisaniu w roku 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Pielgrzymi z przewodniczką matuszką Nadzieją Hajduczenia chodzili w średniowiecznej atmosferze, zwiedzali i podziwiali monumentalne budowle i magiczne zakątki. Zaliczyli obowiązkowy punkt programu – Dom Mikołaja Kopernika i wysłuchali informacji oraz ciekawostek o słynnym astronomie. Usłyszeli odpowiedź na pytanie : dlaczego krzywa wieża jest krzywa ? Zbadali jej pochylenie ustawiając się przy ścianie.
Z Toruniem kojarzą się pierniki , a nasi goście upiekli je własnoręcznie i udekorowali podczas warsztatów w Żywym Muzeum Piernika.

Szczególne podziękowania kierujemy do pani Kasi Jaroszewicz za inicjatywę i organizację tego przedsięwzięcia .

tekst i zdjęcia : Nadzieja Hajduczenia

Więcej zdjęć dostępnych w galerii.