Zaproszenie: 130 lat Cerkwi Prawosławnej w Sosnowcu

Parafia prawosławna w Sosnowcu wrzesień 26, 2019

Zapraszamy na uroczystości związane ze 130-leciem Cerkwi Prawosławnej w Sosnowcu.
Główne uroczystości rozpoczną się Boską Liturgią celebrowaną przez Jego Ekscelencję Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego Atanazego w dniu 29 września 2019 r. o godz. 10.00.

Szczególnym wydarzeniem będzie także uroczysty Koncert jubileuszowy z okazji 130 lat Cerkwi prawosławnej w Sosnowcu, w wykonaniu chóru "Oktoich" z Wrocławia. Odbędzie się on 29.09 o godz. 16.30 w Bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu przy ul. Kościelnej 1.

Parafia Prawosławna w Sosnowcu jest jedyną świątynią Prawosławną w regionie i zapewnia opiekę duszpasterską wszystkim wyznawcom Prawosławia na terenie Zagłębia, Górnego Śląska, Podbeskidzia i ziemi żywieckiej. W naszej parafii spotykają się różne narody i odmienne tradycje. Parafię tworzą prawosławni Polacy, a także Ukraińcy, Rosjanie, Białorusini, Serbowie, Rumuni, Grecy, Łemkowie i Ślązacy. Świątynia powstała w 1889 r., przy współudziale mieszkańców Sosnowca, wśród jej fundatorów są Prawosławni, a także Katolicy, Ewangelicy oraz ówcześni sosnowieccy Żydzi.

Ramowy program uroczystości jubileuszowych:

130 lat Cerkwi Prawosławnej w Sosnowcu

22.09, godz. 21 - Nocne zwiedzanie Cerkwi Prawosławnej w Sosnowcu, wstęp wolny.

Cerkiew pw. św. św. Wiery Nadziei, Luby i Matki ich Zofii w Sosnowcu przy ul. Kilińskiego 39.

Szczegóły: Centrum Informacji Miejskiej, Sosnowiec.

26.09 - Otwarcie wystawy prezentującej 130 lat Cerkwi prawosławnej w Sosnowcu. Wystawa będzie miała charakter plenerowy, dostępna będzie w pobliżu sosnowieckiej cerkwi.

27.09, godz. 18 - Zwiedzanie Cerkwi Prawosławnej w Sosnowcu, wstęp wolny.

Szczegóły: Centrum Informacji Miejskiej, Sosnowiec.

28.09, godz. 17.30 - Nieszpory (Wieczernia) przed świętem Wiary, Nadziei, Luby i matki ich Zofii.

29.09, godz. 10 - Boska Liturgia z okazji 130 lat Cerkwi prawosławnej w Sosnowcu, z udziałem Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Atanazego, Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego.

29.09, godz. 16.30 - Koncert jubileuszowy z okazji 130 lat Cerkwi prawosławnej w Sosnowcu, w wykonaniu chóru "Oktoich" z Wrocławia.

Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu przy ul. Kościelnej 1.

Wstęp wolny.

1.10, godz. 18 - Wieczór z ikoną. Dyskusja nt. ikony i współczesnej recepcji ikony w sztuce. W dyskusji wezmą udział:
Ks. dr. Mikołaj Dziewiatowski, dr. Zofia Szota, Monika Pawlas-Polańska. Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki.

5.10, godz. 10 - Zwiedzanie Cerkwi Prawosławnej w Sosnowcu, wstęp wolny.

Szczegóły: Centrum Informacji Miejskiej, Sosnowiec.

6.10, godz. 21 - Nocne zwiedzanie Cerkwi Prawosławnej w Sosnowcu, wstęp wolny.

Szczegóły: Centrum Informacji Miejskiej, Sosnowiec.

30.10 - Ostateczny  termin składania prac w  konkursie plastycznym "Sosnowiecka Cerkiew Prawosławna”. Konkurs jest skierowany do uczniów szkół sosnowieckich.  Szczegóły: Ognisko Pracy Pozaszkolnej,  ul. Grabowa 2,  Sosnowiec.

Obchody odbywają się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Sosnowca - Arkadiusza Chęcińskiego
oraz Przewodniczącego Rady Miasta Sosnowca - Mateusza Bochenka.