Pierwsza rowerowa pielgrzymka Kalisz-Częstochowa

Magdalena Niewiadomska, Raisa i Andrzej Łoś, Aleksander Mieleszkiewicz wrzesień 03, 2019

W czerwcu 2018 roku podczas rodzinnego wyjazdu z parafii św. Aleksandra Newskiego w Łodzi do Kalisza narodził się pomysł zorganizowania pielgrzymki rowerowej do Częstochowy. Na jego realizację nie trzeba było długo czekać – dnia 30 sierpnia 2019 roku, z błogosławieństwa Jego Ekscelencji biskupa Łódzkiego i PoznańskiegoAtanazego, z Kalisza do Częstochowy wyruszyliśmy w pierwszą rowerową prawosławną pielgrzymkę, której przewodniczył ks. Mirosław  Antosiuk, proboszcz kaliskiej parafii.

Trasa pielgrzymki liczyła ponad 180 km pokonanych w dwa dni jazdy rowerem, uczestniczyło w niej pięć osób. Pierwszy etap pielgrzymki zakończony został molebniem przed cerkwią pw. św. Jerzego Zwycięzcy w Chróścinie, małej cerkiewki urokliwie położonej na styku trzech województw: łódzkiego, wielkopolskiego i opolskiego.
Po noclegu w pobliskiej Goli, wczesnym rankiem udaliśmy się w dalszą drogę, odwiedzając po drodze Byczynę, która urzekła nas historyczną zabudową centrum miasta i życzliwymi mieszkańcami. Nie bacząc na niesprzyjające warunki pogodowe - dający się we znaki  upał oraz silny przeciwny wiatr, mozolnie pokonywaliśmy kolejne wzniesienia w drodze do celu. Dzięki Bożej pomocy i wytrwałości dotarliśmy szczęśliwie do Częstochowy w sobotę, tuż przed nabożeństwem całonocnego czuwania przed parafialnym świętem Częstochowskiej Ikony Matki Bożej, pod której wezwaniem jest tamtejsza Cerkiew.
Złożyliśmy dziękczynienie Matce Bożej za wsparcie w tym wyzwaniu pielgrzymkowym oraz prosiliśmy o wstawiennictwo na przyszłe dni i miesiące w naszym życiu.  Korzystając z zaproszenia ks. Mirosława Drabiuka i matuszki Marii zanocowaliśmy w domu parafialnym, aby następnego dnia wraz z parafianami z Częstochowy i okolic oraz pielgrzymami, którzy dotarli autokarem z Łodzi uczestniczyć w uroczystej Boskiej Liturgii celebrowanej przez Jego Ekscelencję Biskupa Atanazego wraz z licznie przybyłym duchowieństwem z diecezji łódzko-poznańskiej.

Dziękujemy ks. Mirosławowi z Kalisza za opiekę duchową i narzucanie słusznego tempa jazdy, ks. Mirosławowi i matuszce Marii z Częstochowy za ugoszczenie a sobie życzymy sił duchowych  i dobrej kondycji fizycznej na przyszłoroczną pielgrzymkę rowerową, która mamy nadzieję, odbędzie się w poszerzonym składzie.

tekst: Magdalena Niewiadomska, Raisa i  Andrzej Łoś, Aleksander Mieleszkiewicz

foto: ks. Mirosław Antosiuk