Prawosławna Diecezja
Łódzko-Poznańska
Slider


90 lat cerkwi św. apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu

Michał Kuryło lipiec 17, 2019

14 lipca 2019 roku wspólnota parafii w Kaliszu obchodziła swoje święto parafialne. Kaliska cerkiew pw. św. apostołów Piotra i Pawła przeżywała w tym roku jubileusz 90-lecia od wybudowania.

     Tegorocznej Liturgii Świętej przewodniczył ordynariusz Diecezji Łódzko-Poznańskiej biskup Atanazy, którego tuż przed nabożeństwem w progu świątyni z chlebem i solą  powitała miejscowa rada parafialna a także proboszcz parafii – ks. Mirosław Antosiuk. Witając ekscelencję, ks. Mirosław Antosiuk podkreślił wyjątkowość i podniosłość dzisiejszego dnia, bowiem społeczność tak małej, diasporalnej prawosławnej parafii nie często może gościć tak licznie przybyłe duchowieństwo a także gości.

     Na święcie obecni byli duchowni z Łodzi, Krakowa, Wrocławia oraz Radomia. Podczas Liturgii Świętej śpiewał chór pod dyrekcją Łukasza Hajduczeni. Ze słowem homilii do wiernych zwrócił się ks. Paweł Sidoruk z Radomia. Mówił on m.in. o tym, że wszyscy prawosławni chrześcijanie, kontynuujemy misję pierwszych apostołów. Otrzymując sakrament chrztu świętego stajemy się apostołami Chrystusowymi. Powinniśmy zatem każdego dnia świadczyć o Bogu, o Zmartwychwstałym Chrystusie, tak jak to czynili wspominani w dzisiejszym dniu apostołowie Piotr i Paweł.

     Po Liturgii Świętej miał miejsce molebień wraz z procesją po której przyszła pora na liczne słowa powitań i podziękowań. Biskup Atanazy dziękując za możliwość celebrowania Liturgii Świętej w tym dniu w Kaliszu podkreślił niezwykłość kaliskiej parafii, która w tym mieście swoją historią nieprzerwanie sięga już ponad dwustu trzydziestu lat. „Ponad dziewięćdziesiąt lat temu miejscowa prawosławna społeczność modliła się w innej świątyni. Trud historii sprawił, że tamta cerkiew nie przetrwała do dzisiejszych czasów, bowiem została wyburzona. Swoisty cud jaki miał miejsce w Kaliszu, polegał na fakcie, iż w jednym czasie rozpoczęto budowę drugiej prawosławnej świątyni w tym mieście, gdzie możemy dziś nieprzerwanie sprawować święte sakramenty. Tak dziś podczas dnia poświęconego pamięci świętych apostołów Piotra i Pawła, możemy wspominać jubileusz dziewięćdziesięciolecia tej cerkwi”.

     Następnie ze słowem do wszystkich zebranych zwrócił się proboszcz – ks. Mirosław Antosiuk. Dziękując ordynariuszowi diecezji, biskupowi Atanazemu za przybycie i celebrowanie Liturgii Świętej. Z okolicznymi słowami zwrócili się także przybyli z Urzędu Miasta Kalisz goście. Pani Irena Sawicka – skarbnik miasta odczytała list z podziękowaniami za przybycie dla biskupa Atanazego. Natomiast pan Tadeusz Skarzyński – Wiceprzewodniczący Rady Miasta Kalisza odczytał list przekazany przez prezydenta miasta Kalisza pana Krystiana Kinastowskiego.

     Wspaniałym gestem wartym podkreślenia jest fakt przekazania przez samorząd Kalisza Ewangeliarza dla miejscowej parafii prawosławnej. „Wierzymy, że ten serdeczny dar, używany podczas sprawowania Świętej Boskiej Liturgii, będzie jednocześnie wyrazem naszego głębokiego szacunku dla wspólnoty prawosławnej w Kaliszu…wierni prawosławni współtworzyli i nadal współtworzą dzieje naszego miasta, mają swój wkład w jego historyczno-kulturowe dziedzictwo.” – jak czytamy w liście od Prezydenta miasta.

     Na zakończenie uroczystości wszyscy zebrani w świątyni ustawili się do wspólnego zdjęcia, które będzie pamiątką na kolejne lata trwania prawosławnej parafii w Kaliszu.

Więcej zdjęć dostępnych jest w galerii.

tekst i zdjęcia: Michał Kuryło