Święto parafialne w Piotrkowie Trybunalskim

ks. Jan Jakimiuk czerwiec 27, 2019

23 czerwca 2019 roku parafia prawosławna p.w. Wszystkich Świętych w Piotrkowie Trybunalskim przeżywała szczególne święto.  W tym dniu Cerkiew Prawosławna na świecie wspomina Wszystkich Świętych, a pod takim właśnie wezwaniem jest piotrkowska cerkiew.

Uroczystości rozpoczęły się w sobotę – w wigilię święta, całonocnym czuwaniem wraz z poświęceniem chlebów, wina, pszenicy i oleju. Nabożeństwo sprawowane było przez  miejscowego proboszcza ks. Jana Jakimiuka. Następnego dnia w niedzielę przed Liturgią Świętą, wikariusz łódzkiej parafii – ks. Adam Weremiejewicz sprawował czyn poświęcenia wody.

Tuż przed dziesiątą miało miejsce uroczyste przywitanie przybyłego arcypasterza. Jego Ekscelencję Najprzewielebniejszego Atanazego Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego słowami życzeń oraz kwiatami przywitała parafialna młodzież, następnie chlebem i solą przywitała rada parafialna, zaś na koniec ze słowami powitania do biskupa Atanazego zwrócił się miejscowy proboszcz ks. Jan Jakimiuk, prosząc o arcypasterskie modlitwy za parafię, za miasto, za kraj i za wszystkich wierzących. Liturgii Świętej  przewodniczył Jego Ekscelencja Biskup Atanazy w asyście duchowieństwa diecezjalnego: ks. mitrata Mirosława Drabiuka z Częstochowy, ks. mitrata Władysława Tyszuka z Kielc, ks. mitrata Eugeniusza Fiedorczuka z Łodzi, ks. prot. AdamaWeremijewicza z Łodzi, ks. prot. Pawła Sidoruka z Radomia, hierodiakona Aleksandra Mokriszczewa, oraz miejscowego proboszcza ks. prot. Jana Jakimiuka.
     Na uroczystości świąteczne przybyła również pielgrzymka z Radomia. Po odczytaniu fragmentu Ewangelii Świętej, do wiernych ze słowem zwrócił się władyka Atanazy, w którym podkreślił rolę i znaczenie świętych wżyciu prawosławnego chrześcijanina.

Po zakończeniu Liturgii Świętej odbył się molebień wraz z  uroczystą procesją wokół świątyni. Na zakończenie zarówno biskup Atanazy jak i miejscowy proboszcz złożyli wszystkim zebranym serdeczne podziękowania, po czym wszyscy goście udali się na wspólną agapę do sali parafialnej.

tekst: ks. Jan Jakimiuk

foto: Michał Kuryło

Więcej zdjęć dostępnych w galerii.