Koncert w Piotrkowie Trybunalskim

ks. Jan Jakimiuk czerwiec 03, 2019

25 maja 2019 roku  cerkiew  prawosławna p.w. Wszystkich Świętych w Piotrkowie Trybunalskim została wypełniona do ostatniego miejsca. Przyczyną tego był koncert muzyki cerkiewnej zorganizowanej przez parafię prawosławną oraz Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie Trybunalskim.

Do Piotrkowa zawitał warszawski zespół wokalny muzyka.cerkiew.pl pod kierownictwem lektora Miłosza Bogicia. Koncert otworzył pan Błażej Cecota kierownik Centrum Informacji Turystycznej, następnie w imieniu Prezydenta Miasta głos zabrała pani Wiesława Olejnik - vice przewodnicząca Rady Miasta. Po otwarciu koncertu głos zabrał miejscowy proboszcz ks. Jan Jakimiuk, który wprowadził zebranych słuchaczy w nastrój muzyki cerkiewnej, życząc wszystkim miłych wrażeń i modlitewnego nastroju. Koncert wraz z wprowadzeniem w poszczególne utwory poprowadził dyrygent chóru lektor Miłosz Bogić. Chór zaśpiewał koncert w wielu językach:

I część koncertu- hymny paschalne:

śpiew gruziński - Christe Achsgda (Chrystus Zmartwychwstał)

Paweł Czesnokow – Woskresienije Christowo widiewcze

Piotr Czajkowski – Angieł wopijasze

II część koncertu stanowiły utwory pochodzące z Grecji, Serbii, Polski oraz prezentujące tradycję łemkowską i ukraińską przeplatane radosnym śpiewem kolejnych Hirmosów Kanonu Paschalnego w opracowaniu Artema Wedela

śpiew bizantyjski - Troparion Św. Spirydona z Trymithonu

śpiew bizantyjski - Ti ipermacho (Wzbrannoj wojewodie)

Artemiusz Wedel – Hirmosy Kanonu Paschy 1-3

Stevan Mokranjac - Hymn Św. Sawy (Hymn ku czci największego serbskiego świętego)

Miodrag Govedarica - Tielo Hristovo (priczastien Paschy Chrystusowej)

Josif Marinković – Carju Nebesnij (modlitwa do Ducha Świętego)

Artemiusz Wedel – Hirmosy Kanonu Paschy 4-6

Romuad Twardowski – Swiatyj Boże

Karol Szymanowski - Nynie otpuszczajeszy (Kantyk św. Symeona)

Miłosz Bogić – Nie rydaj mienie mati (zadostojnik Wielkiej Soboty)

Artemiusz Wedel – Hirmosy Kanonu Paschy 7-9

Dmytro Bortnianski – Dostojno Jest'

Dmytro Bortnianski – koncert cerkiewny „Da woskresniet Boh” (części I, III, IV)

III część koncertu to ponowny powrót do utworów bezpośrednio związanych ze świętem Paschy Chrystusowej.

Piotr Grigoriew – Aszcze i wo hrob

Alaksander Głazunow – Płotiju usnuw

Krystyna Misiukiewicz – Chrystus powstał z martwych (opracowanie polskie utworu Aleksandra Kastalskiego)

Wszyscy słuchacze w skupieniu wysłuchali przepięknego koncertu, który bardzo się podobał wyrazem czego były ogromne owacje na zakończenie koncertu (mimo wcześniejszych próśb proboszcza by wykonawców podczas koncertu nie oklaskiwać), oraz bisy którym nie było końca. Na zakończenie ks. Jan Jakimiuk- proboszcz parafii podziękował wszystkim organizatorom  i pomocnikom organizacji koncertu oraz zebranym słuchaczom. Po raz kolejny koncert się udał, a wypełniona cerkiew po brzegi utwierdza, że w Piotrkowie Trybunalskim jest zapotrzebowanie na tego typu koncerty i przeżycia duchowe.

tekst: ks. Jan Jakimiuk