Prawosławna Diecezja
Łódzko-Poznańska
Slider


Święto przeniesienia relikwii św. Mikołaja w Białymstoku

protodiakon Wiaczesław Perek maj 24, 2019

22 maja w dniu święta przeniesienia relikwii św. Mikołaj Cudotwórcy z Miry Licyjskiej do Bari, będącego świętem białostockiej katedry, Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jakub, Arcybiskup Białostocki i Gdański przewodniczył św. Liturgii i całonocnemu czuwaniu. W świątecznych uroczystościach uczestniczyli także Ich Ekscelencje biskupi: łódzki i poznański Atanazy oraz supraski Andrzej.

   W homilii wygłoszonej podczas św. Liturgii biskup Atanazy powiedział m.in. że w dzisiejszych czasach o wielu świętych myśli się jako o mitycznych postaciach, lecz w rzeczywistości oni byli tacy sami jak my. Święty Mikołaj tak jak każdy z nas niósł trud życia, cierpiał i przeżywał trudne chwile. Zdaniem hierarchy ta realność świętych przybliża nas do Boga dzięki ich wstawiennictwu. Jednocześnie biskup Atanazy podkreślił że, pamiętając o świętych nie wystarczy jedynie się do nich modlić, ale także naśladować ich życiową drogę. Święty Mikołaj po śmierci swoich bogatych rodziców rozdał cały swój spadek ubogim. Zrobił to nie dla sławy ale z miłości do drugiego człowieka, naśladując tym samym miłość Boga do ludzi.

     Po zakończonej Liturgii odbyła się procesja wokół białostockiej katedry, podczas której biskup Atanazy dokonał poświęcenia krzyża stojącego za ołtarzem katedry. Nowy krzyż stanął w miejsce krzyża ustawionego w 1988 roku z okazji 1000–lecia chrztu Rusi.

Więcej zdjęć dostępnych jest w galerii.

tekst: protodiakon Wiaczesław Perek (za www.orthodox.bialystok.pl )

foto: Michał Kuryło

Ostatnio zmieniany piątek, 24 maj 2019 09:52