Wielkanoc w łódzkiej katedrze

Michał Kuryło kwiecień 30, 2019

Zmartwychwstania dzień! Rozjaśnijmy twarze w radości! Obejmijmy jeden drugiego! Powiedzmy, bracia, do nienawidzących nas: „Darujmy wszystko w Zmartwychwstaniu!” I tak zawołajmy: „Chrystus powstał z martwych, śmiercią podeptał śmierć, i będącym w grobach życie dał”.

Święto Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa określane jest jako Święto Świąt. Bez wątpienia Pascha jest najważniejszym świętem w życiu każdego chrześcijanina, co widoczne było w cerkwiach całego świata. Tłumy wiernych odwiedzają swoje świątynie by móc tego dnia wyrażać wspólną radość ze Zmartwychwstania pod trzech dniach naszego Pana.  Nie inaczej było w cerkwiach diecezji łódzko-poznańskiej jak i w samej Łodzi, gdzie podczas wszystkich nabożeństw w cerkwiach gromadziły się setki wiernych, którzy ledwo mieścili się w murach świątyń.

Tuż przed północą w noc paschalną Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy wchodząc do katedralnej cerkwi w Łodzi zwrócił się wiernych ze wielkiej słowami radości, bowiem w tym roku po raz pierwszy dotarł do Łodzi Święty Ogień z Jerozolimy. Od świec jakie biskup Atanazy trzymał w ręku odpalone zostały wszystkie łampadki oraz świece w cerkwi.

„Zmartwychwstanie Twoje, Chryste Zbawco, aniołowie śpiewają na niebiosach, i nam na ziemi pozwól, czystym sercem Ciebie sławić.” Z cytowanymi powyżej słowami stichiry na chwilę przed północą rozpoczęła się uroczysta procesja wokół świątyni, podczas której rozbrzmiewały dzwony, rozgłaszając całemu światu o Zmartwychwstaniu Chrystusa. Po zakończonej procesji miała miejsce Paschalna jutrznia, której przewodniczył biskup Atanazy w asyście łódzkiego duchowieństwa. W końcu jutrzni poświęcone zostały chleby- artosy a także koszyczki z pokarmami przyniesionymi przez wiernych.

W niedzielny poranek w Łodzi sprawowane były dwie Liturgie Święte. Pierwszej – w cerkwi św. Olgi przewodniczył ks. Aleksy Kucy. Główna Liturgia Święta w katedrze pw. św. Aleksandra Newskiego sprawowana była pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Biskupa Atanazego w asyście ks. mitrata Eugeniusza Fiedorczuka, ks. Adama Weremiejewicza oraz hierodiakona Aleksandra Mokriszczewa.
Podczas nabożeństwa w ośmiu językach wygłoszona została Ewangelia Święta. Po Ewangelii odczytany został List Paschalny Św. Soboru Biskupów.

Gromkie, radosne okrzyki  „Chrystus Zmartwychwstał!” wykrzykiwane przez tłumy wiernych jakie przybyły w tym dniu do cerkwi dopełniły radości Paschalnej. Chcąc podzielić się tą wielką radością zapraszamy do dwóch galerii ze zdjęciami.

Wielkanoc w łódzkiej katedrze

Wielkanoc w cerkwiach diecezji łódzko-poznańskiej

foto: Adam Mikołajewski, Michał Kuryło, archiwum diecezji łódzko-poznańskiej

Ostatnio zmieniany środa, 01 maj 2019 10:19