Prawosławna Diecezja
Łódzko-Poznańska
Slider


Święto Zwiastowania Bogarodzicy

Michał Kuryło kwiecień 10, 2019

   W dniach 6-7 kwietnia 2019 roku prawosławna parafia pod wezwaniem Zaśnięcia Przenajświętszej Bogarodzicy w Krakowie gościła swojego Ordynariusza, Najprzewielebniejszego Atanazego, Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego.

     Liturgiczne uroczystości zarówno w sobotni wieczór jak i w niedzielę św. Jana Klimaka i jednocześnie w przypadające w tym dniu święto Zwiastowania Bogarodzicy celebrowane były przez Biskupa Atanazego w asyście proboszcza krakowskiej parafii - ks. Jarosława Antosiuka, wikariusza - ks. Sawy Syczewskiego oraz hierodiakona Aleksandra (Mokriszczewa).

     Niezwykle radosny jest fakt, że społeczność wiernych uczestniczących na nabożeństwach  w cerkwi w Krakowie stale się powiększa. Tym bardziej radosne jest to jak duża ilość osób przyjmuje sakramenty spowiedzi oraz eucharystii.

     W swoim słowie do wiernych podczas Liturgii Świętej Biskup Atanazy nakreślił krótką historię święta. Zaznaczył, iż Maria poprzez porodzenie Syna Bożego odnowiła przymierze Boga z człowiekiem. Zwiastowanie, przez Archanioła Gabriela, tego że porodzi Ona syna, było początkiem tego przymierza. Biskup Atanazy zaznaczył również, że kult Bogarodzicy obecny był w chrześcijaństwie od zawsze. Już w czasach apostolskich i poapostolskich podkreślano jak ważną postacią w  zbawieniu jest Matka Boża.

     W końcu Liturgii Świętej Biskup Atanazy podziękował za niezwykle ciepłe przyjęcie w murach krakowskiej parafii. Życząc dla wszystkich wiernych spokojnego przeżywania postu, który zbliża się już ku końcowi. Jednocześnie zwracając uwagę na to by wkroczyć w Święto Świąt – Paschę Chrystusową z czystym sercem, tak aby miłość płynąca ze Zmartwychwstałego Chrystusa była tym bardziej dla nas większa i bardziej odczuwalna.

Więcej zdjęć dostępnych w galerii.

tekst i foto: Michał Kuryło