Wielkopostne rekolekcje młodzieży w Jabłecznej

Eliza Palanska kwiecień 03, 2019

Z Błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Atanazego, Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego w dniach 29-31 marca 2019 roku w Monasterze Świętego Onufrego w Jabłecznej odbyły się rekolekcje (gowienia) Wielkopostne Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Łódzko-Poznańskiej.

Na diecezjalne rekolekcje wybrały się delegacje młodych osób m.in. z Łodzi, Poznania, Sosnowca oraz z Krakowa wraz z opiekunem duchowym ks. Jarosławem Antosiukiem.

Pomimo późnej godziny przyjazdu w piątkowu wieczór, mnisi cierpliwie czekali na przybyłych gości z kolacją i serdecznym przyjęciem. Po wieczornych modlitwach, przed udaniem się na odpoczynek uczestnicy gowienii wraz z ks. Jarosławem ustalili zasady zachowania w monasterze podczas weekendu.

W sobotę rano odbyła się Święta Liturgia, po której wszyscy uczestnicy udali się na zebranie, gdzie zostały przydzielone zadania w ramach posłuszania. Młodzież z wielką chęcią podjęła się pracy i z zawrotną prędkością ukończyła wszystkie zadania z modlitwą na ustach. Do obowiązków należało m.in.  sprzątanie w cerkwiach jak i uprzątnięcie terenu klasztornego. Napełniona energią młodzież po pracach na rzecz monasteru udała się na posiłek, po którym odbyło się spotkanie z mnichem - ojcem herodiakonem Augustynem, w trakcie którego toczyła się rozmowa na temat modlitwy Jezusowej oraz używania czotek. Po uzyskaniu odpowiedzi na wiele nurtujących pytań, uczestnicy udali się na krótki odpoczynek w celu zebrania myśli przed sobotnim nabożeństwem całonocnego czuwania, podczas którego młodzież przystąpiła do sakramentu spowiedzi. Po wieczornej służbie młodzież wspólnie przeczytała modlitwy przygotowujące do sakramentu eucharystii.

Następny dzień - niedziela adoracji Świętego Krzyża, rozpoczęła się Boską Liturgią, której przewodniczył Biskup  Atanazy. Podczas nabożeństwa służyli wszyscy mnisi z Jabłecznej oraz ks. Jarosław Antosiuk. Liturgię Świętą uświetnił śpiew miejscowego chóru, wsparty przez przybyłą z naszej diecezji młodzież.  W trakcie kazania na temat krzyża, Biskup Atanazy podkreślił, że należy pomagać innym w cierpieniu, gdyż jest to droga do widzenia bliźniego, a co za tym idzie widzenia Boga. Porównał ścieżkę życia do niesienia krzyża.

Ostatnim punktem w diecezjalnych rekolekcjach młodzieży było zwiedzanie monasteru, wraz z  wysłuchaniem ciekawej historii o soborze i ikonach.

Serdecznie dziękujemy za przyjęcie blisko trzydziestoosobowej grupy młodzieży z naszej diecezji z otwartymi rękoma. To był niesamowity weekend, w trakcie którego w ciszy i towarzyszącej jej zadumie i modlitwie szukaliśmy drogi do spotkania Zmartwychwstałego Pana.

Więcej zdjęć dostępnych w galerii.

tekst: Eliza Palanska

foto: Eliza Palanska, Dasza Antosiuk