Prawosławna Diecezja
Łódzko-Poznańska
Slider


Wieczór kolęd w Radomiu

ks. Paweł Sidoruk luty 07, 2019

     W dniu 3 lutego z Błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Atanazego, Prawosławnego Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego w ramach działalności Centrum Kultury Prawosławnej w Radomiu odbył się wieczór kolęd.

     Dzięki serdeczności Pani Dyrektor Renaty Metzger po raz pierwszy miał on miejsce w Resursie Obywatelskiej. Ten wyjątkowy wieczór uświetniły występy chórów z wielu stron Polski. Wydarzenie to rozpoczęło się wspólną modlitwą, po której na scenie zaprezentował się pierwszy z zaproszonych chórów - chór katedralny  parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego z Bielska Podlaskiego, który swój występ rozpoczął od troparionu święta Bożego Narodzenia, po którym Pani dyrygent Ewa Tarasiuk przetłumaczyła jego słowa na język polski,  opowiadając o tradycji kolędowania, która jest nadal kultywowana we wschodnich terenach Polski. Po krótkich słowach zaprezentowała się na scenie 9-letnia solistka Zosia Drozdowska, która wykonała kolędę tzw. „szczedrywkę” zaśpiewną biały głosem. Swoim występem skradła serca całej publiczności. Po czym chór wykonał resztę przygotowanych kolęd w wielu językach, m.in. rosyjskim, ukraińskim i polskim, między którymi opowiadane były zwyczaje związane z tą niezwykłą tradycją.

     Kolejnym chórem, który zaprezentował się na scenie był chór katedralny z parafii pw. św. Aleksandra Newskiego z Łodzi na czele z dyrygentką matuszką Elżbietą Weremijewicz. Goście z Łodzi zaprezentowali na scenie wiele kolęd, także w wielu językach w pięknym i oryginalnym wykonaniu, które publiczność wynagradzała gromkimi brawami.

   Ostatnim chórem jaki zaszczycił nas tego wieczoru swoją obecnością był chór młodzieżowy katedry św. Marii Magdaleny w Warszawie pod kierownictwem diakona Rafała Dmitruka. Zaprezentował on wyjątkowe kolędy miedzy innymi w języku rumuńskim.

     Wieczór zakończył się podziękowaniami oraz wspólnym odśpiewaniem przez wszystkie chóry „Mnogaja Leta”.

Zdjęcia do obejrzenia w galerii.

 

tekst: ks. Paweł Sidoruk

foto: Dmytro Pokhyliuk

Ostatnio zmieniany czwartek, 07 luty 2019 09:09