Prawosławna Diecezja
Łódzko-Poznańska
Slider


Okres świąt Bożego Narodzenia w Piotrkowie Tryb.

ks. Jan Jakimiuk styczeń 31, 2019

     Na początku każdego roku kalendarzowego Cerkiew Prawosławna przeżywa okres świąt Bożego Narodzenia. Nie inaczej było też w piotrkowskiej cerkwi pw. Wszystkich Świętych. Uroczystości Bożego Narodzenia rozpoczęły się 6 stycznia całonocnym czuwaniem (jcs. Wsienoszcznoje Bdienije) składającym się z wielkiego powieczerza, jutrzni i pierwszej godziny kanonicznej. Wielkie powieczerze się o godz. 23.00. Następnie po północy już 7 stycznia została odprawiona Boska Liturgia świętego Bazylego Wielkiego.

     Tego samego dnia o godzinie 12.00 została odprawiona wielka wieczernia z wielkim prokimnem, po której usłyszeliśmy wiele kolęd śpiewanych wspólnie przez wszystkich parafian.

     W drugi dzień świąt  Cerkiew czci pamięć Soboru Przenajświętszej Bogurodzicy. W tym dniu o godz. 10.00 została odprawiona Boska Liturgia św. Jana Złotoustego, po której również cała świątynia rozbrzmiała kolędami intonowanymi przez miejscowy chór.

W nabożeństwach uczestniczyło mnóstwo wiernych zarówno z Polski jak m.in. z Ukrainy, Gruzji. 

     19 stycznia na całym świecie wspomina się święto Chrztu Pańskiego. Z tego powodu również i w Piotrkowie w cerkwi o godz. 10.00 została odprawiona Boska Liturgia Św. Jana Złotoustego. Po Liturgii Świętej miało miejsce wielkie poświęcenie wody. Po zakończeniu uroczystościach w cerkwi, większość wiernych udała się na pobliski zalew „Słoneczko”. Tam również dokonano wielkiego poświęcenia wody, po czym wielu obecnych parafian zanurzyło się w święconej wodzie.

     W 20 stycznia w dzień święta Soboru Świętego Jana Chrzciciela. miało miejsce szczególne wydarzenie w życiu parafii, tym bardziej dla jej najmłodszych wyznawców - dzieci. Po niedzielnej Liturgii Świętej do cerkwi zawitał święty Mikołaj z workiem pełnym prezentów. Na jego widok dzieci bardzo się uradowały, serdecznie witając gościa śpiewem kolęd. Po rozdaniu prezentów, zarówno dzieci, młodzież jak i rodzice udali się do sali parafialno-katechetycznej na przygotowany przez starsze pokolenie poczęstunek. Dzieci świetnie się bawiły śpiewając i tańcząc przy muzyce. Dla zebranej młodzieży było to szczególne wydarzenie, ponieważ prawdopodobnie od czasów II wojny światowej nie organizowano choinki parafialnej z powodu małej ilości dzieci.  Bardzo często bywało tak, iż dzieci były zabierane na choinkę do innych parafii, często dość odległych jak chociażby do parafii Św. Jana Klimaka w Warszawie. Dzisiaj parafia prawosławna w Piotrkowie Trybunalskim raduje się, że ilość dzieci z roku na rok rośnie i możemy we własnym zakresie zorganizować tę uroczystość.

     Wszystkie nabożeństwa celebrował miejscowy proboszcz ks. prot. Jan Jakimiuk. Uroczystości uświetnił miejscowy chór parafialny.

     Więcej zdjęć dostępnych jest w galerii.

tekst: ks. Jan Jakmiuk 

foto: Nadija Zińczuk