Święta w parafiach Diecezji Łódzko-Poznańskiej

ks. Mrosław Drabiuk styczeń 31, 2019

Uroczyste nabożeństwa w czasie świąt Bożego Narodzenia, Obrzezania Pańskiego i Chrztu Pańskiego były szczególnym czasem do duchowego przeżywania głębokiej wdzięczności Bogu za to, że Pan nie pozostawił swojego ludu, lecz zstąpiwszy na ziemię uczynił niebem a niebo udostępnił nam grzesznym.

Nasze diasporalne i nieliczne społeczności w Diecezji Łódzko-Poznańskiej  każde święta traktują jako dar Boży wzmacniający ich siły duchowe do nieustannego i niezachwianego świadczenia swojej wiary i tradycji w środowiskach innowierczych.

Bardzo duży odsetek wiernych w parafiach to przybysze z innych terenów gdzie życie cerkiewne jest w rozkwicie. W całej Diecezji odprawione były nabożeństwa przewidziane ustawem cerkiewnym.

W wielu parafiach tradycją jest wspólne śpiewanie kolęd, gdzie podczas śpiewania myśli i uczucia biegły do Betlejem i nad rzekę Jordan, aby w tych świętych miejscach złożyć pokłon i usilnie poprosić Pana o  „szczęśliwe i pokojowe życie, zdrowie i zbawienie i we wszystkim dobre powodzenie i zachowanie nas na długie i dobre lata”.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z parafii w Poznaniu, Kielcach, Czętochowie i Bydgoszczy.

Tekst: ks. Mirosław Drabiuk