Wydrukuj tę stronę

Święta Bożego Narodzenia i Chrztu Pańskiego w Bydgoszczy

ks. Marian Radziwon styczeń 30, 2019

Dnia 6 stycznia w wigilię Narodzenia Chrystusa o godz. 17.00 wierni bydgoskiej parafii spotkali się na całonocnym czuwaniu. Po nabożeństwie odbyło się wspólne śpiewanie kolęd w języku polskim, ukraińskim rosyjskim a także gruzińskim.

     W samym dniu święta 7 stycznia o godz. 9.00 wierni modlili się wspólnie podczas świątecznej  Liturgii Świętej. W tym wielkim dniu niemalże wszyscy wierni będący w cerkwi przystąpili do sakramentów spowiedzi i eucharystii. Na zakończenie nabożeństwa proboszcz parafii - ks. Marian Radziwon podkreślił jak ważne jest święto Bożego Narodzenia, gdyż Narodził się początek naszego zbawienia.  Wspaniałym akcentem łączącym wszystkich wiernych bydgoskiej parafii było wspólnie przygotowane śniadanie. Przy wspólnym stole nie zabrakło wspólnych rozmów, refleksji a przede wszystkim kolędowania.

    19 stycznia cerkiew prawosławna świętowała jedno z dwunastu Wielkich Świąt – Chrzest Pański. W bydgoskiej parafii św. Mikołaja Cudotwórcy odbyły się świąteczne nabożeństwa. W przeddzień święta wierni spotkali się na wspólnej modlitwie podczas całonocnego czuwania. Natomiast w sam dzień święta odsłużona została Boska Liturgia. Ks. proboszcz w swoim słowie mówił o tym jak ogromną rangę sprzed niemal dwóch tysięcy lat miało to wydarzenie. Wspomniał, iż Bóg zawarł nowe przymierze z człowiekiem, a każdy z nas podczas sakramentu chrztu poprzez potrójne zanurzenie umiera dla życia ziemskiego a rodzi się dla życia wiecznego. Pod koniec nabożeństwa odbyło się długo oczekiwane  Poświęcenie wód Jordańskich.

ks. Marian Radziwon

foto: archiwum parafii w Bydgoszczy

Galeria