Koncert kolęd w Łodzi

Michał Kuryło styczeń 28, 2019

W sobotnie popołudnie 26 stycznia 2019 roku w Łodzi odbył się koncert kolęd. Wieczorne kolędowanie w cerkwi pw. św. Olgi przyciągnęło do cerkwi duże grono słuchaczy. Zarówno łódzkich parafian jak i wszystkich sympatyków muzyki cerkiewnej do przybycia do świątyni zachęciły tego wieczoru występy dwóch chórów.

Jako pierwszy przed publicznością zaprezentował się katedralny chór parafii pw. św. Aleksandra Newskiego w Łodzi pod dyrekcją matuszki Elżbiety Wieremiejewicz. Był to debiut matuszki Elżbiety jako nowego dyrygenta w tej parafii, jednakże bogaty dorobek doświadczeń dyrygenckich pozwolił poprowadzić chór w mistrzowski sposób do samego końca występu.

Kolejnym chórem, który zaprezentował się tego wieczoru przed łódzką publicznością był męski chór „Katapetasma” prowadzony przez Łukasza Hajduczenię. Chór składający się głównie ze studentów swój występ podzielił na dwie części. W pierwszej kolejności przedstawione zostały pieśni z całego roku liturgicznego. Usłyszeć można było m.in. Troparion św. Grzegorza Peradze w języku polskim,  „Światłości cicha” czy też śpiewaną w Wielkim Poście podczas Liturgii Uprzednio Uświęconych Darów pieśń „Teraz moce niebios”. Drugą część koncertu poświęconą tematyce bożonarodzeniowej rozpoczął solowy występ Łukasza Hajduczeni w megalinarionie Bożego Narodzenia (wieliczanije). Jednak największym entuzjazmem cieszyła się kolęda w języku rumuńskim. Wzbudziła ona wśród publiczności emocje tak duże, że widzowie nie potrafili się powstrzymać od oklasków na stojąco.

W chwilach przerwy pomiędzy wystąpieniami chórów wypełniona po brzegi przez zgromadzonych cerkiew rozbrzmiewała wspólnie zaśpiewanymi przez wszystkich kolędami. Były to niesamowicie wzruszające chwile, bowiem ludzie o różnych tradycjach, łączyli się we wspólnym śpiewaniu kolęd i pieśni w wielu językach.  Mamy nadzieję, że następne spotkania przyciągną do cerkwi równie duże grono spragnionych muzyki cerkiewnej. Kolejnym zapowiedzianym już spotkaniem w cerkwi św. Olgi będzie koncert pieśni wielkopostnych.

Michał Kuryło

foto: Adam Kozłowski, Michał Kuryło

Zdjęcia dostępne w galerii.