Prawosławna Diecezja
Łódzko-Poznańska
Slider


Styczeń w łódzkiej parafii

ks. Aleksy Kucy, Łukasz Kobeszko styczeń 27, 2019

     11 stycznia, w Niedzielę po święcie Narodzenia Pańskiego i ostatnią niedzielę starego roku według kalendarza juliańskiego, po Boskiej Liturgii dzieci z łódzkiej Parafii Katedralnej Świętego Aleksandra Newskiego odwiedził Święty Mikołaj. Zgodnie z rokroczną tradycją, najmłodsi parafianie otrzymali zestawy bożonarodzeniowych upominków.

     Odwiedzający naszą świątynię Święty Mikołaj złożył wszystkim obecnym życzenia łask Bożych, dobra i miłości w nadchodzącym 2019 roku. Radosnemu i przyjemnemu nastrojowi świątecznego spotkania towarzyszyło wspólne kolędowanie wszystkich zgromadzonych.

     Stałym zwyczajem naszej parafii stały się obchody Sylwestra juliańskiego. Świętowaliśmy go wspólnie w noc poprzedzającą święto Obrzezania Pańskiego i Świętego Bazylego Wielkiego, z 13 na 14 stycznia. W tegorocznej zabawie zorganizowanej w restauracji „Satyna” wzięło udział blisko 50 osób. Wśród obecnych byli zarówno duchowni i wierni naszej parafii, ich rodziny i przyjaciele oraz grupa sympatyków parafii katedralnej, związana z łódzkim środowiskiem przewodników miejskich. Oprawę muzyczną noworocznej zabawy stanowiła muzyka polska, ukraińska, rosyjska i bałkańska. Na scenie wystąpiła Barbara Twardosz-Droździńska, pieśniarka i absolwentka Akademii Muzycznej w Mińsku  w klasie fortepianu, jedna z najlepszych w Polsce interpretatorek utworów rosyjskich. Zaproponowała ona uczestnikom autorskie wykonania piosenek Anny German oraz Katarzyny Sobczyk.

     19 stycznia (6 stycznia wg Kalendarza juliańskiego) w cerkwi katedralnej pw. Św. Aleksandra Newskiego w Łodzi uroczyście obchodzono Święto Chrztu Pańskiego. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 Boską Liturgią, której przewodniczył Ordynariusz Diecezji Łódzko – Poznańskiej Biskup Atanazy w asyście kleru katedry. Zgodnie z tradycją, pod koniec Liturgii Świętej odbył się obrzęd Wielkiego Poświęcenia Wody. W swoim słowie Ekscelencja podkreślił znaczenie święta oraz duchową wartość wody, którą w tym dniu święci się w Kościele prawosławnym. Na środku cerkwi wystawiono naczynia z wodą, nad którą czytane były modlitwy przywołujące Świętego Ducha. W tym dniu do cerkwi przybyli liczni wierni, którzy z wielką radością zabierali do swoich domów poświęconą wodę.

Łukasz Kobeszko, ks. Aleksy Kucy

 

Zdjęcia dostępne są w galerii.