Wizyta biskupa Atanazego w Bielsko-Białej

ks. Mikołaj Dziewiatowski styczeń 20, 2019

Bielsko Biała to miasto na południowym krańcu Polski, stolica regionu Podbeskidzia. Tereny te jako pierwsze w historii zostały schrystianizowane w wyniku akcji misyjnej świętych Braci Cyryla i Metodego, jeszcze przed oficjalnym chrztem Polski. Po długim oczekiwaniu ziemia ta doczekała się prawosławnej modlitwy, a 12 stycznia pierwszej wizyty w mieście prawosławnego hierarchy.

Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy, Biskup Łódzki i Poznański, przychylił się do inicjatywy rozbudzenia życia religijnego w Bielsku Białej. 10 marca 2018 roku w Kościele Trójcy Przenajświętszej w Bielsku Białej rozpoczęły się regularne modlitwy, a wkrótce powołano tu punkt duszpasterskj. Osobą odpowiedzialną za prowadzenie nowego punktu duszpasterskiego został ks. Mikołaj Dziewiatowski z parafii sosnowieckiej. Regularne modlitwy trwają już niemal rok, jednak przyjazd ordynariusza diecezji był wydarzeniem wyjątkowym dla bielskiej wspólnoty prawosławnej.

12 stycznia w godzinach porannych odbył się molebien z akafistem do Przenajświętszej Bogarodzicy. Modlitwie przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy, Biskup Łódzki i Poznański w towarzystwie duchowieństwa parafialnego z Sosnowca oraz Krakowa. Wyjątkowy dzień zebrał liczną, około pięćdziesięcioosobową grupę wiernych, Polaków, Ukraińców, Rosjan, Łemków i Ślązaków. Po odsłużonym moleniu z akatystem zebrani długo śpiewali kolędy. Co ciekawe, były to kolędy w wielu różnych językach, by oddać różnorodność wspólnoty prawosławnej w Bielsku Białej.

Kolejnym punktem było  spotkanie z biskupem Atanazym. Było to długie, bardzo merytoryczne spotkanie. Porano na nim kwestie życia duchowego, przybliżono specyfikę duszpasterską wspólnoty. Na spotkaniu wybrano koordynatora punktu duszpasterskiego, został nim Aleksander Kornijczuk z Kóz, któremu będzie pomagała Irena Heruk z Bielska Białej.

Na koniec biskup Atanazy złożył wizytę u rzymskokatolickiego biskupa Romana Pindla, ordynariusza bielsko-żywieckiego, by podziękować mu za przychylność i  pomoc w otwarciu punktu duszpasterskiego w Bielsku-Białej.

Serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc przy organizacji punktu duszpasterskiego w Bielsku Białe, a szczególnie ks. Józefowi Oleszkowi, miejscowemu proboszczowi parafii rzymskokatolickiej za okazaną gościnę oraz otwartość.

tekst: ks. Mikołaj Dziewiatowski

foto: lekt. Michał Kuryło

Więcej zdjęć dostępnych w galerii.