Święto patrona białostockiej katedry

protodiakon Wiaczesław Perek grudzień 20, 2018

19 grudnia w dniu modlitewnej pamięci św. Mikołaja Cudotwórcy, arcybiskupa Miry Licejskiej odbyły się parafialne uroczystości białostockiej katedry św. Mikołaja.

Nabożeństwom całonocnego czuwania oraz Boskiej Liturgii przewodniczył Jego Ekscelencja Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub. W nabożeństwach uczestniczyli także Jego Ekscelencje Najprzewielebniejsi: Arcybiskup Przemyski i Gorlicki Paisjusz, Biskup Łódzki i Poznański Atanazy oraz Biskup Supraski Andrzej. Po zakończonej Liturgii Świętej odbyła się procesja z ikoną świętego cudotwórcy Mikołaja wokół cerkwi.

Biskup Atanazy w okolicznościowej homilii powiedział m.in. o fakcie, iż święty arcybiskup Mikołaj to postać realna, historyczna w odróżnieniu od świętego Mikołaja z telewizji. Jak podkreślił władyka Atanazy patron białostockiej katedry tak jak i dawniej tak i dziś spełnia nasze prośby przybliżające nas do zbawienia pod warunkiem, iż nasza modlitwa będzie szczera i żarliwa.

Zwierzchnik diecezji białostocko – gdańskiej arcybiskup Jakub szczególne podziękowania za przybycie na najważniejsze święto diecezjalne skierował do biskupa Atanazego. Ponadto arcybiskup Jakub przekazał łódzkiemu hierarsze pamiątkową panagiję z okazji jubileuszu 50 – tych urodzin.

tekst: protodiakon Wiaczesław Perek

za: www.orthodox.bialystok.pl

foto: lekt. Michał Kuryło, Michał Sacharczuk

Więcej zdjęć dostępnych w galerii.