Święto parafialne we Włocławku

lekt. Michał Kuryło listopad 19, 2018

17 listopada 2018 roku był dla parafii we Włocławku dniem niezwykle wyjątkowym. Pomimo, iż cerkiew wyświęcona jest w cześć św. Mikołaja, to właśnie w minioną sobotę prawosławna wspólnota obchodziła swoje święto. 17 listopada 2012 roku, po wielu latach remontów, cmentarna świątynia we Włocławku została konsekrowana. Dziś mija sześć lat od tego ważnego wydarzenia.

U progu cerkwi, przybyły na święto Jego Ekscelencja Biskup Atanazy przywitany został przez przedstawicielki miejscowej rady parafialnej tradycyjnym chlebem i solą. Następnie słowo wygłosił proboszcz – ks. Mirosław Antosiuk. Podkreślił on, iż dla tak małej, diasporalnej, społeczności prawosławnej wizyta arcypasterza jest wydarzeniem niezwykle podniosłym i uroczystym. Jest to swoista Pascha dla wszystkich zebranych w murach tej niewielkiej cerkwi.

W tym dniu na Liturgię Świętą przybyli z Torunia dziekan okręgu kujawsko-pomorskiego ks. mitrat Mikołaj Hajduczenia, dziekan okręgu krakowskiego ks. mitrat Mirosław Drabiuk z Częstochowy, ks. Jan Jakimiuk z Piotrkowa Trybunalskiego, ks. Paweł Sidoruk z Radomia oraz ks. Marian Radziwon z Bydgoszczy. Bezpośrednio po Liturgii Świętej miało miejsce poświęcenie odnowionej przez konserwatorów ikony świętego Serafina Sarowskiego. Ikona ta pochodzi ze zburzonej w latach dwudziestych XX wieku cerkwi we Włocławku.

Po zakończonej Boskiej Liturgii wierni kontynuowali świętowanie w domu parafialnym. Wspólnie spędzony przy posiłku czas był okazją do nawiązania wielu nowych znajomości. Nieczęsto bowiem nadarza się możliwość rozmowy z biskupem czy chociażby z duchownymi innych parafii. Na zakończenie wspólnej agapy władyka Atanazy serdecznie podziękował za miłość i ciepło, którego doświadczył od gospodarzy. Wyraził przy tym nadzieję, życie parafialne będzie rozkwitało i dalej rozwijało się.

Więcej zdjęć w galerii.

tekst i foto: lekt. Michał Kuryło