Prawosławna Diecezja
Łódzko-Poznańska
Slider


100-lecie krakowskiej parafii prawosławnej Wyróżniony

ks. Jarosław Antosiuk listopad 23, 2018

W bieżącym roku Parafia Prawosławna pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie obchodzi Jubileusz 100-lecia swego istnienia.

       Historia tak zrządziła, że powstanie struktur parafialnych zbiega się z Odrodzeniem Polskiej Państwowości. Pierwsze prawosławne nabożeństwa odbywały się w Obozie dla internowanych na Dąbiu. W 1923 parafia otrzymuje status parafii wojskowej dla żołnierzy wyznania prawosławnego i na jej potrzeby urządzono cerkiew w dawnej ujeżdżalni koni przy ul. Lubicz (budynek byłej Operetki krakowskiej). Kolejną lokalizacją okazały się budynki starych browarów królewskich, a na owe czasy koszarów Garnizonu krakowskiego przy Placu na Groblach, w których w 1927 roku urządzono cerkiew i ustanowiono w niej ikonostas ze zlikwidowanej cerkwi w Miechowie (ikonostas do dziś stanowi wyposażenie cerkwi krakowskiej). Od roku 1941 cerkiew mieści się przy ul. Szpitalnej 24.

     Z tej okazji serdecznie zapraszamy Krakowian, Małopolan oraz wszystkich naszych sympatyków do wspólnego świętowania. Uroczystości rozpoczną się od Wielkiego Poświęcenia krakowskiej cerkwi po kompleksowym remoncie, po którym na nowo konsekrowanym Ołtarzu przybyli hierarchowie będą sprawować uroczystą Św. Liturgię Eucharystyczną. Liturgiczną część zakończy Nabożeństwo Dziękczynne za 100-letnie istnienie. Wieczorem zapraszamy na koncert Muzyki Cerkiewnej w wykonaniu Męskiego Chóru „Katapetasma”, po którym otwarta zostanie wystawa fotograficzna „100 lat krakowskiej parafii”. Następnego dnia, w godzinach wieczornych zapraszamy na kolejny Koncert Muzyki Cerkiewnej, tym razem w wykonaniu Chóru Parafii Prawosławnej w Krakowie, który na co dzień uczestniczy w nabożeństwach w krakowskiej cerkwi. Po koncercie zapraszamy na wystawę ikon powstałych w działającej od 13 lat przy parafii krakowskiej Pracowni Ikonograficznej. Otworzymy również drzwi naszej pracowni, aby każdy mógł zobaczyć jak wygląda warsztat ikonografa.

 

Program uroczystości:

24.11.2018 (sobota):

9.00 - Powitanie hierarchów, Konsekracja krakowskiej cerkwi (Wielkie Poświęcenie po kapitalnym remoncie)

10.00 - Św. Liturgia, Nabożeństwo dziękczynne

17.00 - Koncert Muzyki Cerkiewnej, Męski Chór Katapetasma, Cerkiew ul. Szpitalna 24

18.00 - Otwarcie wystawy 100 prawosławia w Krakowie

 

25.11.2018 (niedziela):

17.00 - Koncert Muzyki Cerkiewnej, Chór Parafii Prawosławnej w Krakowie, Cerkiew ul. Szpitalna 24

18.00 - Otwarcie wystawy Ikony z Pracowni Ikonograficznej przy krakowskiej parafii "Piwnice pod dzwonami". Otwarta Pracownia.