Koncert chóru Oktoich w Piotrkowie Trybunalskim

ks. Jan Jakimiuk październik 28, 2018

Rok 2018 to rok szczególny dla wszystkich w Polsce, a szczególnie dla Piotrkowian i parafii prawosławnej w Piotrkowie Trybunalskim. Wszyscy w Polsce świętujemy setną rocznicę odzyskania niepodległości, zaś w Piotrkowie dodatkowo 550 rocznicę powstania parlamentaryzmu polskiego, oraz 20-lecie powstania Powiatu Piotrkowskiego. W tym  samym 2018 roku również parafia prawosławna p.w. Wszystkich Świętych ma swoje rocznice: obchodzone jest 240 lat od powstania parafii, oraz 170 lat od konsekracji cerkwi. Z powodu tychże okazji proboszcz parafii ks. prot. Jan Jakimiuk z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Biskupa Atanazego ordynariusza Diecezji Łódzko-Poznańskiej, przy współpracy z Prezydentem Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztofem Chojniakiem, oraz Starostą Powiatowym Stanisławem Cubałą zorganizowali jubileuszowy Koncert  Muzyki Cerkiewnej, który odbył się 14 października 2018 roku w Cerkwi Prawosławnej w Piotrkowie Trybunalskim.

Do Piotrkowa przybył chór „OKTOICH” z Wrocławia pod dyrekcją ks. Grzegorza Cybulskiego. Zebranych gości oraz słuchaczy przywitał miejscowy proboszcz ks. prot. Jan Jakimiuk. Następnie koncert poprowadził dyrygent chóru ks. Grzegorz Cebulski, który przed zaprezentowaniem utworów wprowadzał swoim wstępnym omówieniem w poszczególne pieśni.

Podczas koncertu cerkiew aż po brzegi była zapełniona ludźmi. Wszyscy przez cały koncert wsłuchiwali się w skupieniu w muzykę i duchowość prawosławia i mimo początkowych próśb o nieoklaskiwanie, na zakończenie koncertu rozległy się gromkie brawa.

Na zakończenie podziękowanie zarówno dyrygentowi jak i chórzystom złożył proboszcz parafii, zaś od parafian wręczono bukiet kwiatów. Chór wszystkim zebranym oraz wszystkim mieszkańcom Piotrkowa i powiatu piotrkowskiego odśpiewał „Mnohaja leta” oraz „Sto lat”. Wiele osób wychodziło z cerkwi z wielkim wzruszeniem i przepełnionym sercem duchowością prawosławia.

tekst: ks. Jan Jakimiuk

zdjęcia: Mariusz Lauks

Zdjęcia do oberzenia w galerii.