Aktualności (73)

Pierwszy tydzień Wielkiego Postu

Pierwszy tydzień Wielkiego Postu jest okresem szczególnego wyciszenia oraz wzmożonej modlitwy. Nazywany jest też „czystym tygodniem”. Podczas tych kilku dni wierni spotykają się codziennie w swoich świątyniach na służbach, w których dominuje półmrok, w których zamiast pieśni słyszy się głównie wyczytywane psalmy.

Bydgoskie Bliny

Bydgoszcz to duże miasto położone na pograniczu Pomorza i Kujaw, nie stanowi centrum duchowego prawosławia w Polsce. Pomimo to, nieliczni wierni wyznawcy prawosławia z Bydgoszczy są silnie związani ze swoją parafią pw. św. Mikołaja Cudotwórcy, a także bardzo chętnie dzielą się z innymi swoją kulturą i duchowością.

Pogrzeb profesora Eugeniusza Iwańca

6 lutego 2019 w Katedralnej Cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego w Łodzi miał miejsce pogrzeb zmarłego 25 stycznia 2019 roku profesora Eugeniusza Iwańca.

Wieczór kolęd w Radomiu

W dniu 3 lutego z Błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Atanazego, Prawosławnego Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego w ramach działalności Centrum Kultury Prawosławnej w Radomiu odbył się wieczór kolęd.

Choinka parafialna w Radomiu

20 stycznia 2019 roku zaraz po Liturgii Świętej, odbyła się zabawa Choinkowa dla dzieci parafii Św. Mikołaja w Radomiu.

Prawosławni kapelani wojskowi odwiedzili krakowską cerkiew

29 stycznia 2019 roku prawosławni kapelani wojskowi uczestniczący w Międzynarodowej Konferencji Szefów Kapelanów Wojskowych w Krakowie (International Military Chiefs of Chaplains Conference – IMCCC) odwiedzili krakowską cerkiew.

Okres świąt Bożego Narodzenia w Piotrkowie Tryb.

Na początku każdego roku kalendarzowego Cerkiew Prawosławna przeżywa okres świąt Bożego Narodzenia. Nie inaczej było też w piotrkowskiej cerkwi pw. Wszystkich Świętych. Uroczystości Bożego Narodzenia rozpoczęły się 6 stycznia całonocnym czuwaniem (jcs. Wsienoszcznoje Bdienije) składającym się z wielkiego powieczerza, jutrzni i pierwszej godziny kanonicznej. Wielkie powieczerze się o godz. 23.00. Następnie po północy już 7 stycznia została odprawiona Boska Liturgia świętego Bazylego Wielkiego.

Święta w parafiach Diecezji Łódzko-Poznańskiej

Uroczyste nabożeństwa w czasie świąt Bożego Narodzenia, Obrzezania Pańskiego i Chrztu Pańskiego były szczególnym czasem do duchowego przeżywania głębokiej wdzięczności Bogu za to, że Pan nie pozostawił swojego ludu, lecz zstąpiwszy na ziemię uczynił niebem a niebo udostępnił nam grzesznym.

Święta Bożego Narodzenia i Chrztu Pańskiego w Bydgoszczy

Dnia 6 stycznia w wigilię Narodzenia Chrystusa o godz. 17.00 wierni bydgoskiej parafii spotkali się na całonocnym czuwaniu. Po nabożeństwie odbyło się wspólne śpiewanie kolęd w języku polskim, ukraińskim rosyjskim a także gruzińskim.

Koncert kolęd w Łodzi

W sobotnie popołudnie 26 stycznia 2019 roku w Łodzi odbył się koncert kolęd. Wieczorne kolędowanie w cerkwi pw. św. Olgi przyciągnęło do cerkwi duże grono słuchaczy. Zarówno łódzkich parafian jak i wszystkich sympatyków muzyki cerkiewnej do przybycia do świątyni zachęciły tego wieczoru występy dwóch chórów.

Styczeń w łódzkiej parafii

11 stycznia, w Niedzielę po święcie Narodzenia Pańskiego i ostatnią niedzielę starego roku według kalendarza juliańskiego, po Boskiej Liturgii dzieci z łódzkiej Parafii Katedralnej Świętego Aleksandra Newskiego odwiedził Święty Mikołaj. Zgodnie z rokroczną tradycją, najmłodsi parafianie otrzymali zestawy bożonarodzeniowych upominków.