Aktualności (102)

90 lat cerkwi św. apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu

14 lipca 2019 roku wspólnota parafii w Kaliszu obchodziła swoje święto parafialne. Kaliska cerkiew pw. św. apostołów Piotra i Pawła przeżywała w tym roku jubileusz 90-lecia od wybudowania.

Świętych apostołów Piotra i Pawła w Stargardzie

Tegoroczne święto parafialne św. apostołów Piotra i Pawła w Stargardzie swoją obecnością zaszczyciło dwóch biskupów. Gospodarz diecezji wrocławsko- szczecińskiej- arcybiskup Jerzy w asyście biskupa Atanazego z diecezji łódzko-poznańskiej już w przededniu święta przewodniczyli nabożeństwu Całonocnego Czuwania. Biskupom podczas wieczornego nabożeństwa towarzyszyli księża z dekanatu szczecińskiego.

Wizytacja cerkwi w Chróścinie

10 lipca 2019 roku Jego Ekscelencja Biskup Atanazy wizytował cerkiew pw. św. Jerzego Zwycięzcy w Chróścinie.

Druga rocznica śmierci Arcybiskupa Szymona

28 czerwca minęła druga rocznica śmierci Arcybiskupa Szymona (Romańczuka).

Pamięć świętego Onufrego w Jabłecznej

W dniach 24-25 czerwca 2019 roku w Stauropigialnym Monasterze Świętego Onufrego Wielkiego w Jabłecznej odbyły się świąteczne uroczystości patrona monasteru – świętego Onufrego Wielkiego.

Święto parafialne w Piotrkowie Trybunalskim

23 czerwca 2019 roku parafia prawosławna p.w. Wszystkich Świętych w Piotrkowie Trybunalskim przeżywała szczególne święto.  W tym dniu Cerkiew Prawosławna na świecie wspomina Wszystkich Świętych, a pod takim właśnie wezwaniem jest piotrkowska cerkiew.

Pierwsze nabożeństwo prawosławne w Zakopanem

W niedzielę święta Pięćdziesiątnicy odbyło się inauguracyjne nabożeństwo w Zakopanem.

Łódź: Święto Piećdziesiątnicy

W ósmą niedzielę po święcie Paschy wspominamy święto Pięćdziesiątnicy. Zesłanie  Ducha Świętego to wielkie święto dla całego Kościoła prawosławnego, w ten dzień święta Cerkiew obchodzi dzień swoich narodzin.

Zakończenie roku szkolnego w krakowskiej parafii

W Niedzielę Pięćdziesiątnicy po świątecznych nabożeństwach odbyło się oficjalne zakończenie roku szkolnego w Międzyszkolnym Punkcie Katechetycznym przy Parafii Prawosławnej w Krakowie.

Piknik parafialny w Sosnowcu

9 czerwca  odbyło się zakończenie roku szkolnego dla dzieci uczęszczających na zajęcia religii w sosnowieckiej parafii.

Łódź: Parafialny wyjazd rekreacyjno-integracyjny

W dniach 31 maja – 2 czerwca odbył się parafialny wyjazd rekreacyjno-integracyjny z Łodzi do Jeleniej Góry. Zgodnie z ukształtowaną już od kilku lat tradycją grupa parafian składająca się z kilku rodzin wraz z duchowieństwem łódzkiej katedry spędziła trzy dni w uroczym klimacie Zachodnich Sudetów.

Ku czci śww. Męczenników ziemi Chełmskiej i Podlaskiej

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę czerwca – w tym roku była to niedziela o ślepcu – wierni Cerkwi prawosławnej w Polsce zebrali się w Chełmie, aby oddać cześć Św. Męczennikom i podziękować za to, że swoją niezachwianą wiarą, odwagą i miłością do Wszechmogącego Boga walczyli o święte prawosławie.