15 stycznia Cerkiew prawosławna wspomina pamięć Świętego Serafina z Sarowa.

Uroczyste nabożeństwa w czasie świąt Bożego Narodzenia były szczególnym czasem do duchowego przeżywania głębokiej wdzięczności Bogu za to, że Pan nie pozostawił swojego ludu, lecz zstąpiwszy na ziemię uczynił ją niebem a niebo udostępnił nam grzesznym.

„Chwała na wysokościach Bogu, a na ziemi pokój, dzisiaj Betlejem przyjmuje zawsze zasiadającego z Ojcem, dzisiaj aniołowie nieustannie wysławiają zrodzone Dzieciątko. Chwała na wysokościach Bogu, a na ziemi pokój, w ludziach upodobanie ku dobremu.”– stichira jutrzni święta.

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas nie tylko dla dorosłych, jest to wyjątkowy moment również dla dzieci.

W dniach 18-19 grudnia 2020 parafia prawosławna w Bydgoszczy obchodziła święto swojego niebiańskiego patrona – świętego Mikołaja Cudotwórcy.